Město Lovosice spustilo pilotní ročník takzvaného participativního rozpočtu. Ten vyčleňuje část prostředků určených na investice v příštím roce a o jeho využití rozhodují sami občané. Mohou hlasovat pro ten projekt, který považují za přínosný. Tento systém už využívají radnice a magistráty v řadě severočeských měst. 

V případě Lovosic jde o celkovou částku dva miliony korun. Participativní rozpočet zde nazvali LOVO Hlas: Tvoříme Lovosice. 

Hlasování pro jednotlivé projekty najdete na stránce munipolis.cz.

„Letošní ročník LOVO Hlas představuje první krok směrem k plnému nasazení participativního rozpočtu v Lovosicích. V tomto roce se občané mohou účastnit hlasování a vybrat nejlepší projekty ze seznamu, který byl sestaven na základě doporučení nově zřízených Komisí Rady města,“ informovala lovosická radnice.

Hlasovat mohou všichni občané s trvalým bydlištěm v Lovosicích. Každý má jeden záporný a tři kladné hlasy, které mohou udělit jednomu projektu, či je rozdělit.

Peníze. Ilustrační snímek.
Milion na nápady Litoměřičanů. Město zrealizuje návrhy lidí, rozhodne hlasování

„Hlasování probíhá do 12. prosince 2023 přes platformu Munipolis, přičemž se mohou zúčastnit také neregistrovaní uživatelé. Stačí zadat své telefonní číslo, na které dorazí potvrzovací SMS,“ vysvětlili zástupci městského úřadu.

Napoprvé mohou občané Lovosic vybírat mezi osmi danými projekty. Příští rok už chce úřad najet na „plnou verzi“ participativního rozpočtu a umožnit veřejnosti, aby sama projekty a nápady nominovala. 

Z kterých projektů se vybírá: 

1. Obnova dětského hřiště v ulici Nádražní
Stavba věžové sestavy se skluzavkou, umístění průlezky typu mašinka a pružinové houpačky, včetně vytvoření dopadové plochy typu kačírek včetně obrubníků.
Cena: 430 000 korun

2. Modernizace cyklostezky do Malých Žernosek
Opravení a doplnění mobiliáře, vznik jednoho odpočívadla, instalování odpadkových košů. Hlasování se týká pouze nového mobiliáře podél trasy, přičemž oprava povrchu je již plánována na rok 2024 a bude provedena bez ohledu na výsledky hlasování.
Cena: 150 000 korun

3. Historická naučná stezka napříč Lovosicemi
Instalace informačních cedulí s významnými místy a osobnostmi spojenými s historií města. Vytvoření zcela nové naučné trasy pro občany i návštěvníky města.
Cena: 250 000 korun

4. Stání pro jízdní kola u školských zařízení
Instalace přibližně 70 stojanů pro jízdní kola na všech 3 základních školách a Gymnáziu Lovosice včetně přístřešku
Cena: 500 000 korun

5. Modernizace dětského dopravního hřiště v ulici Prokopa Holého
Oplocení a instalace edukačního panelu s dopravními značkami, instalace nových hracích prvků a celkové zatraktivnění dětského a dopravního hřiště.
Cena: 280 000 korun

6. Lezecká věž na Osmičce
Vznik zcela nové a volně přístupné lezecké stěny v lesoparku Osmička. Výška lezecké stěny podle výběru od 6,25 m – 8,75 m, s plochou od 67 m2 do 121 m2.
Cena: 1 580 000 korun

7. Osvětlení Osmičky
Instalace osvětlení na nejfrekventovanější trasu (úsporná světla, automatické rozsvěcení)
Cena: 1 800 000 korun

8. Výběh pro psy
Vytvoření volného výběhu pro psy s oplocením a umístění herních prvků pro psy
Cena: 790 000 korun

Zdroj: meulovo.cz

Mohlo by vás zajímat: Šéf litoměřické zubní kliniky: Pohotovost neudržíme, kraj a město nespolupracují

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín