S pětiletou následnou údržbou má park litoměřickou radnici stát podle odhadů deset milionů korun. Konečnou cenu má ale určit vítěz právě probíhající veřejné zakázky v režimu užšího řízení.

„Vybudovat park na Miřejovické stráni je pozitivní. Pokud vím, v této lokalitě s ním bylo počítáno již při zpracování územního plánu. Park vznikne na pozemcích ve vlastnictví města," sdělil Petr Panaš, který sice již na radnici nepůsobí, ale jako šéf litoměřické Strany zelených byl ochoten se o projektu bavit. Jeho partajní kolega, místostarosta Václav Červín, na sms dotaz nereagoval.

Park Miřejovická stráň, jak zní oficiální název projektu, bude z části financován z evropských fondů. Litoměřice na něj získaly z Operačního programu životní prostředí přes tři miliony korun. Podle webu fondu činí celkové náklady parku 4 496 800 korun.

„V současné době probíhá výběr zhotovitele, bližší informace ale k tomu nevím," dodal Panaš. Radnice o projektu zatím oficiálně neinformovala, podrobnosti je tak nutné hledat v projektové dokumentaci.

Třeba je pamatováno na ovál pro in-line bruslení. Uvnitř něho budou hrací prvky typu prolézačky. Chybět nemá ani dřevěná pergola.

Nový pokratický park se rovněž má chlubit cestičkami a třemi dřevěnými mosty. Pražská zahradní architektonická kancelář Terra Florida navrhla vybudovat i několik terénních valů, z nichž některé doplní kamenné schody. Park bude i osvětlen a chybět nemají ani lavičky.

Nový park vznikl i v areálu U Hvězdárny přímo v centru města. Oddychová zóna se vloni přejmenovala na Park Václava Havla.

V Litoměřicích projdou modernizací i stávající Jiráskovy sady. Tu financuje dvaceti pěti miliony korun Nadace Proměny miliardáře Karla Komárka. Stavební práce mají být hotovy do dvou let.