„Lidé mě znají spíše jako ovocnáře, ale já jsem ve skutečnosti vystudovaný vinař. Mohl jsem na bývalém přestárlém meruňkovém sadu opět vysadit ovocné stromy, ale když vidím, jak náš trh válcuje polské ovoce, dal jsem přednost perspektivní vinici pro produkci bio vína,“ říká vinař Radoslav Potůček.

Na radu věhlasného mělnického šlechtitele Viléma Krause, který vinaři dodal nejvíc sazenic, vyrostla v kraji unikátní vinice s osmi interspecifickými Piwi odrůdami, jež jsou rezistentní vůči houbovým chorobám a lépe odolávají i mrazu.

„Tato vinná réva je bujně rostoucí a na pohled velmi zdravá, měl jsem několik dotazů, jak ji v letošních tropických vedrech udržuji v kondici a zda ji nezalévám. Protože mám bio produkci, nemohu používat žádnou chemii a na pozemku nemám ani vodu, révu jsem pouze třikrát okopával a pětkrát plečkoval,“ dodává Potůček.

Jeho vinohrad vydal v polovině srpna první úrodu, zhruba 2,2 tuny hroznů odrůdy Solaris. Tu pěstuje už několik let Žernosecké vinařství ve Velkých Žernosekách a pod Lovošem a právě vinař František Kupsa se uvolil, že Potůčkovy hrozny zpracuje s těmi svými. Stav vinice a letošní úrodu hroznů Potůčkovi pochválil i litoměřický nestor vinařů Vladimír Šuhájek.

Po Solarisu se začaly sklízet další odrůdy, muškátová Mery a po ní například Cabernet Cortis či ryzlinková Donauriesling. Radoslav Potůček se tímto počinem zařadil mezi sto vinařů v ČR, kteří pěstují Piwi odrůdy na zhruba 690 hektarech. Jeho úsilí podpořili i zastupitelé obce, jejichž žádost o zařazení do seznamu vinařských obcí vyhověl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.