„K dispozici jsme měli tři na sobě nezávislé odborné posudky, které prokázaly, že ho s ohledem na špatný zdravotní stav není možné stabilizovat,“ odůvodnil rozhodnutí radních Pavel Kejř.

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích již loni odstraňovali následky pádu jedné z kosterních větví a hledali cestu ke stabilizaci dubu. Více napovědět měla tahová zkouška, která však nedopadla dobře.

„Odborníci umístili sondy na strom a působili na něj přesně definovanou silou s cílem zjistit, zda obstojí při náporu větru o síle 32,5 metru za sekundu,“ popsala, jak zkouška vypadá, pracovnice odboru Lenka Brožová.

Aby mohl být označen za stabilní, musel by dosáhnout hodnoty minimálně 150 procent. Dub však dosáhl pouze 64 procent v odolnosti proti zlomu.

„Měření prokázalo, že rozsah defektu je ze statického pohledu skutečně zásadní a hrozí reálné riziko rozpadu i u zbývajících dvou kosterních kmenů,“ stojí v odborném posudku.

Urychlené řešení doporučuje i posudek od mikrobiologického ústavu Akademie věd v Praze. Podle něj i dřevo, jež se jeví jako zcela zdravé, je ve středové části napadené houbami rozkládajícími celulózu, které výrazně snižují jeho pevnost.

Na město dokonce přišla petice podepsaná osmi obyvateli domu, který stojí v těsné blízkosti. Vyslovují v ní své obavy o zdraví a majetek. Loni se totiž odlomila mohutná větev (již druhá), která při pádu poškodila oplocení domu a opodál stojící automobil. Naštěstí se na frekventovaném místě nikomu nic nestalo. Vedení CHKO České středohoří následně zrušilo ochranný režim stromu.

K poražení dubu dojde na konci března. Náhradní výsadba proběhne na Střeleckém ostrově.

Eva Břeňová