Donedávna měly hrady a zámky brány zavřené na petlici. To se ale změnilo a turistická sezona, byť opožděná, se rozjela na plné obrátky.

V Libochovicích se obávali nízké návštěvnosti vzhledem ke stále trvající hrozbě koronavirové epidemie a opatrnosti turistů. Obavy se však nenaplnily. „Se zájmem návštěvníků jsme na libochovickém zámku velmi spokojeni. Návštěvnost v hlavní sezóně, tedy o prázdninách, je na stejné úrovni jako vloni. Moc náš těší, že si k nám lidé opět našli cestu,“ řekla kastelánka Michaela Prokopová.

Během prázdnin nabízí zámek v Libochovicích speciální zkrácené prohlídky pro rodiny s dětmi, které si mohou projít východní křídlo zámku s interiéry z 19. století. „Na cestě je doprovodí kostýmovaná průvodkyně v podobě vychovatelky dětí posledního majitele zámku Josefa Herbersteina. Ta svým výkladem dětem přiblíží nejen krásné interiéry, ale i běžný život aristokratických dětí. V rámci prohlídky budou dětem zapůjčeny barevné pláštíky,“ podotkla Prokopová. Návštěvníci zámku mohou také zhlédnout fotografie Jiřího Volfa, který si dal za cíl demonstrovat fakt, že pro České středohoří byl v minulosti používán název Český ráj oprávněně.

V Ploskovicích sice v porovnání s loňskem návštěvnost poklesla, ale turisté začínají opět chodit a obdivovat zdejší krásy. Začátkem roku zde zahájili rekonstrukci pláště hlavní budovy zámku, která probíhá za plného návštěvnického provozu. 

Druhou srpnovou sobotu proběhne na zámku v Ploskovicích noční zámecká prohlídka s romantickou pohádkou Kráska a Netvor. Během ní turisté zhlédnou tajemný, strašidelný a romantický příběh nesmrtelné lásky na motivy francouzské pohádky.

O den později si pro děti připravili pohádku Čertův poklad, kterou 9. srpna zahrají hned třikrát. „Náš projekt je ojedinělý v tom, že se pohádka nehraje klasicky na pódiu, ale děti procházejí zámkem a děj našich příběhů se odehrává v jednotlivých komnatách, sklepeních či dračích slujích,“ podotkla kastelánka Jana Zimandlová.

I v letošním roce nemohou chybět oblíbené prohlídky zámeckého parku s botanikem Pavlem Zdvořákem. „Zájemci se dozvědí, jak vypadal park v 18. století, jakými změnami v historii prošel nebo která původní flóra se dodnes dochovala,“ dodala Zimandlová.

Zřícenina gotického hradu Házmburk ožije poslední srpnovou sobotu tradiční Hradozámeckou nocí. Návštěvníci si budou moci užít pohled na noční osvětlený hrad, táborák a hudbu. Nebudou chybět rytířské souboje a v případě příznivého počasí i ohňová show v režii skupiny Tartas.

Z hlediska financí už teď v Libochovicích vědí, že se nepodaří dohnat ztráty z jara, kdy nemohly proběhnout edukační programy pro děti. „O Velikonocích a v červnu se zámek stává oblíbeným výletním místem školních skupin. V řádu se jedná o několik tisíc dětí a studentů, kteří letos bohužel nemohli přijet,“ posteskla si kastelánka zámku v Libochovicích.