„Rozhodně to není nic, nad čím by bylo možné jásat, jde o prvek nestability. Nám šlo vždy o stabilitu a hledání řešení dopředu. Je třeba říci, že vláda byla již delší dobu ve složité situaci a musela čelit řadě protihospodářských tlaků a prosazování jejího programu byl jeden velký stres,“ reagoval na úterní rozhodnutí poslanců Josef Matějka, předseda Hospodářské a sociální rady Litoměřicka.

Podle něj jsou nejjednodušším řešením současné situace nové volby. „Nedomnívám se, že by pád vlády měl přímý dopad na hospodářskou situaci našeho okresu. Jde především o krizi v zahraničním bankovnickém sektoru,“ dodal Josef Matějka.

Fakt, že padla vláda ČR, se nelíbí ani litoměřickému biskupovi Janu Baxantovi. Pokud by měla vzniknout vláda nová, je přesvědčen, že by měla být pravicová s tím, že nevidí jako důležité v tuto chvíli konkrétní personální obsazení.

„Církev je financována státem, takže se nedomnívám, že by změna měla vliv na omezení jejích prostředků. Zajímat mě ale bude, zda nová vláda bude ochotna otevřít otázku vyrovnání státu a církve,“ uvedl litoměřický biskup.

Vyjádření litoměřického senátora Alexandra Vondry (ODS) se Deníku ve středu nepodařilo získat kvůli jeho pracovní zahraniční cestě. Vzhledem k tomu, že je mimojiné místopředsedou odcházející vlády, je jeho názor na celou věc předvídatelný.

Svržení vlády České republiky mají na svědomí především spojenci ČSSD a KSČM, které při úterním hlasování o vyslovení nedůvěry vládě podpořili čtyři takzvaní odpadlíci z řad poslanců SZ a ODS.

Josef Šenfeld, poslanec za Litoměřicko, který hájí barvy KSČM a podílel se na vyslovení nedůvěry vládě, její pád přivítal. „Pro tento krok jsem hlasoval již popáté. Důvodů pro odvolání vlády byla řada. Její program se neshoduje s naším. Jako strana jsme nesouhlasili s jejími reformami a postojem k umístění amerického radaru v Brdech. Nedomnívám se, že by pád této vlády měl nějaký zásadní dopad na náš okres,“ uvedl Josef Šenfeld.