Již na první pohled bylo zřetelné, že celé kořeny zůstaly v zemi a za příčinu pádu může uhnití kmene, protože se strom nevyvrátil, ale zcela odlomil. Na skutečnost, že se stromem není něco v pořádku a že při silnějším větru se kýve, již občané město upozorňovali před časem.

„O tom, že je strom nakloněný, jsem je informovala na setkání s radnicí, kde sedělo jak vedení města, tak vedoucí životního prostředí. Vedoucí odboru mi řekl, že strom viděl a je v pořádku. Je velké štěstí, že tam zrovna nestály stánky nebo auta," reagovala na aktualitu o pádu lípy na Facebooku čtenářka Deníku. Odbor životního prostředí po upozornění nechal provést kontrolu stromu, který byl nadále pod dohledem. K zajištění proti pádu ovšem nedošlo.

„O skutečnosti jsme byli informováni. Strom byl s ohledem na náklon prohlédnut soudním znalcem v oboru dendrologie, bylo provedeno měření náklonu stromu a stanovena periodicita průběžného sledování. Další naklánění stromu nebylo zaznamenáno až do pádu vlivem silného větru," uvedl Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru životního prostředí v Lovosicích.

Z ohledání spadlého stromu podle něj dále vyplývá, že u lípy byly pravděpodobně v důsledku rekonstrukčních úprav na Václavském náměstí v minulosti poškozeny kořeny, kterými vnikla do stromu houbová infekce. Ta potom narušila statickou funkci v patě kmene, což při silném větru způsobilo pád lípy. Město i vzhledem k této situaci plánuje další prohlídky stromů.

„Prohlídky u rizikových stromů jsou průběžně prováděny po celý rok, bohužel ne vše lze exaktně předpovídat. Provozní bezpečnosti stromů ve veřejném prostoru věnuje město velkou pozornost a každým rokem je jich několik desítek káceno. Především s ohledem na tento faktor dojde letos na přelomu ledna a února ke kácení cca 30 topolů za rybářskými chatkami v lesoparku Osmička," doplnil Hamerník.