„S fotoaparátem v ruce jsem vyrostl a poznal svět. Skrz objektiv jsem hleděl na genocidu ve Rwandě, utečence v Afghánistánu, oběti AIDS v Zimbabwe nebo pašeráky drog v Guatemale, ale také poznal například život moskevské zlaté mládeže či řadu slavných osobností uměleckého nebe. Fotografování naplňuje můj život a já děkuji Asociaci profesionálních fotografů za uznání a ocenění mé dosavadní práce," uvádí fotograf Antonín Kratochvíl, jenž byl vybrán odbornou porotou složenou z osobností fotografie, galeristů a fotografických kritiků.

Antonín Kratochvíl dlouhodobě přispívá ke kvalitě, rozvoji a propagaci české fotografie u nás i za hranicemi státu. Vystavuje v předních českých a zahraničních galeriích a muzeích, jeho snímky se objevují v prestižních novinách a časopisech po celém světě, svou tvorbu publikuje rovněž v knižní podobě. Řadí se mezi významné osobnosti světové fotografie, převzal již několik mezinárodních cen a nyní se stal také laureátem titulu „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii". Smyslem ocenění je upozornit na mimořádné výkony a události v oblasti tvůrčí fotografie, podnítit zájem o dění v této oblasti a posílit prestiž fotografie ve společnosti.

Asociace profesionálních fotografů České republiky je profesní sdružení založené v roce 1990. Jejím posláním je vytvářet společenské a materiální podmínky pro svobodnou a nezávislou uměleckou tvorbu. V současné době má 230 stálých a 11 čestných členů.

Antonín KratochvílNarodil se v roce 1947 v Lovosicích, kde měl jeho otec Jaroslav Kratochvíl fotoateliér. V roce 1949 byla jeho rodina postižena bojem nového komunistického režimu proti podnikatelům. Byli okradeni o majetek, museli opustit Lovosice a byli násilně přesídleni do pracovního tábora ve Vinoři. Otec byl nucen pracovat v továrně, matka v zemědělství. Antonín Kratochvíl z politických důvodů nemohl studovat, a proto se vyučil stavebním zámečníkem. V roce 1967 se oženil a ještě před narozením svého syna utekl přes Jugoslávii do Rakouska (syna poprvé spatřil až po osmnácti letech). V Československu byl následně odsouzen v nepřítomnosti na sedm let za nedovolené opuštění republiky a rozšiřování projevů z tehdejšího sjezdu spisovatelů.  Zdroj: wikipedia.org