Pracovníci Technických služeb ho uřízli a přivezli z Čechovy ulice, na rynku zkrátili a upravili pro bezpečné usazení na stabilní místo. Hned nato přistoupili k jeho zdobení nově pořízenými vánočními ozdobami. Majestátní smrk pichlavý o délce zhruba osmnáct metrů městu daroval Jiří Smolík. Ten nemohl chybět ani při vztyčení na náměstí.

Mírové náměstí již zdobí osmnáctimetrový smrkZdroj: Deník/Karel Pech

„Odhaduji jeho věk přes 80 let, mám fotografii domu z roku 1936, u kterého už v té době stál. Byl naprosto zdravý, ale jeho kořeny nám začaly dělat problémy, objevil jsem od nich praskliny na zdivu. Na jeho absenci si budeme nějaký čas zvykat, teď například máme v domě nezvykle větší světlo. Je zajímavé, že jsem za celou dobu nezaznamenal v jeho větvích hnízdit ptáky, tak asi ani jim chybět nebude. Naše zahrada tím ovšem neosiřela, máme na ní ještě dva další menší smrky, možná, že i na ně jednou dojde a také ozdobí Mírové náměstí," uvedl Jiří Smolík.

Až splní svou funkci, Technické služby nejspíš smrk rozřežou na palivové dřevo, ale protože je zdravý, pěkně rostlý, mohl by se zužitkovat i k jiným účelům. To ale už záleží na rozhodnutí majitele.

Mírové náměstí již zdobí osmnáctimetrový smrkZdroj: Deník/Karel Pech

Vánoční strom v Litoměřicích se slavnostně rozsvítí v pátek 2. prosince v 18 hodin. Před tím od 15.30 hodin návštěvníky náměstí k události naladí doprovodný program plný pohádek, zpěvu, zábavy a soutěží o ceny.

„Andělé budou od návštěvníků sbírat přání, dětem nabídneme už od 13 hodin projížďku na koníkovi nebo návštěvu zvířátek v Adélčině dvorečku. Program zakončí ohňostroj a Band Rosti Pechouška," informovala ředitelka Městských kulturních zařízení Litoměřice Věra Kmoníčková.

Mírové náměstí již zdobí osmnáctimetrový smrkZdroj: Deník/Karel Pech