Jsou sami a nemají nikoho, kdo by jim zašel nakoupit. O hladu ale doma zůstat nemusí. Řeč je litoměřických seniorech, kterým město ve středu 18. března začalo společně s dobrovolnými hasiči rozvážet krizové potravinové balíčky. Jako první si zásobu jídla na několik dní převzal 96letý muž z Plešivecké ulice. „Moc děkuji,“ řekl při předání balíčku u branky svého rodinného domu pracovníkům radnice a hasičům. Ti následně po Litoměřicích rozvezli zbytek z celkového počtu dvaceti balíčků dalším potřebným.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Renáta Jurková uvedla, že ve spolupráci s charitou bylo v Litoměřicích vytipováno zhruba 130 ohrožených seniorů. „Osobně jsme je navštívili s nabídkou pomoci a prozatím jsme zaznamenali dvacet objednávek,“ popsala Jurková.

Podle referentky sociálního odboru Bohdany Dojčinovičové tvoří obsah balíčků v přibližné hodnotě 700 korun trvanlivější potraviny. „Obsah jsme sestavili po konzultaci s nutričním specialistou tak, aby byly potraviny energeticky hodnotné a vhodné i pro diabetiky,“ doplnila Dojčinovičová.

Balíčky dostali senioři zatím zdarma. Zaplatí je poté, co se zlepší epidemiologická situace. Zájemci si dodání balíčku mohou objednat ve všedních dnech dopoledne na telefonních číslech 416 916 125, 416 916 222 a 416 916 120. Město na jejich přípravu uvolnilo 50 tisíc korun.

Starým nebo handicapovaným lidem pomáhají samosprávy i v dalších místech okresu. Například v Roudnici nad Labem zřídili od pondělí krizovou linku, kam se osamocení senioři mohou obracet s žádostí o pomoc s nákupy potravin nebo léků, venčením psa či zajištěním dovozu hotového oběda.

„Zájem o služby prostřednictvím krizové linky je prozatím vlažný, její služby využili pouze jednotlivci. Předpokládáme, že senioři mají ještě nějaké zásoby doma,“ zhodnotil mluvčí města Jan Vancl první tři dny provozu linky a doplnil, že v závislosti na vývoji situace očekávají nárůst zájemců.

„Dobrou zprávou je, že se nám zatím přihlásila asi dvacítka dobrovolníků, kteří chtějí pomoci službu seniorům zajišťovat, a hlásí se i další. Větší nápor proto budeme schopni zvládnout,“ ujistil Vancl.

Krizová linka na čísle 702 202 834 je v Roudnici nad Labem dostupná každý pracovní den od 8 do 19 hodin.

Také senioři z Lovosic a spádových obcí města, kteří potřebují pomoci se zajištěním nákupu, obstaráním léků či s jinou záležitostí, mohou nově využít krizovou linku, kterou zajišťuje příspěvková organizace Sociální služby města Lovosice ve spolupráci s radnicí a občanským sdružením Šance. Telefonní čísla linky jsou 416 532 747 nebo 739 096 294. Město zároveň shání dobrovolníky, kteří by se do pomoci seniorům chtěli zapojit. Ti se mohou domluvit a zjistit podrobnosti na telefonu 416 532 747. Krizová linka pro seniory, kterým nemohou nákupy a další pochůzky obstarat sousedé či příbuzní, slouží také seniorům ve Štětí. Dostupná je během pracovní doby úřadu na telefonním čísle 601 084 871.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in