Město přitom investovalo do úprav ordinace sto tisíc korun a zároveň i šest set tisíc korun do úprav výdejny léků, jejíž služby měly být na ordinaci vázány a kterou otevřelo zároveň s ordinací. Chtělo svým obyvatelům nabídnout lékařskou péči tzv. pod jednou střechou.

Původně tu měla dvě dopoledne v týdnu ordinovat dětská lékařka litoměřické nemocnice, která byla v tu dobu na mateřské dovolené. Tuto možnost nabídl ředitel Městské nemocnice v Litoměřicích Leoš Vysoudil jako řešení situace poté, co ho zástupci města požádali o pomoc.

Hoštecká radnice měla v tu dobu za sebou neúspěšná jednání jak s lékaři, které sama oslovila, tak s vedením roudnické nemocnice. „Málem jsme to vzdali,“ řekl tehdy starosta města Miloš Gruber. Zastupitel Ivo Perna pak kontaktoval ředitele Vysoudila.

Zasáhla pojišťovna
„Po řadě jednání jsme se dohodli, že litoměřická nemocnice zajistí lékaře a vybavení ordinace, město Hoštka prostory a předjedná otevření ordinace se zdravotními pojišťovnami,“ říká ředitel Vysoudil.

K 1. dubnu byla ordinace slavnostně otevřena, nebyla však na odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje ještě zaregistrována, proto nedošlo k jejímu faktickému otevření.

„Koncem dubna a počátkem května, kdy již proběhla registrace, však do zprovoznění zasáhla Všeobecná zdravotní pojišťovna, která si dala novou podmínku, že ordinační hodiny musí být ihned minimálně 20 hodin týdně, tj. pět dní po čtyřech hodinách. Za této situace nemohla nemocnice v danou chvíli dostát svým závazkům, a to jak po stránce ekonomické, protože by byl provoz ordinace nerentabilní, tak z hlediska toho, že jsme lékařku mohli zajistit pouze na dvě dopoledne a teprve až od září na celý týden. O celé situaci jsme zástupce města informovali,“ popsal události, které následovaly.

Podle Petra Veselského, ředitele Krajské pobočky VZP ČR pro Ústecký kraj, není ordinace praktického lékaře pro děti a dorost v Hoštce vzhledem k osmikilometrové vzdálenosti do Štětí, kde ordinují tři tito lékaři, nezbytná.

„Běžná ordinace mívá kolem jednoho tisíce dětí. Pro nízký počet dětí je samostatná ordinace v obci nerentabilní,“ poukázal ředitel Veselský.

V Hoštce je 431 dětí mladších 18 let. Za posledních osmnáct let stoupl počet obyvatel z 1 180 na více než šestnáct set. „Město chtělo službou reagovat na výrazný přírůstek dětí. Ročně jich tu přibude dvacet,“ řekl starosta.

Bližší informace o tom, proč nakonec dětský lékař v Hoštce neordinuje, nechtěl uvést. „Narazili jsme na problémy, o nichž nechci mluvit,“ řekl.
Otevření nové ordinace je pro ostatní lékaře vždy konkurencí, jak Deníku řekla dětská lékařka ze Štětí Lenka Cvilinková. „Neumím to vyčíslit,“ odpověděla na otázku, o kolik pacientů by tím přišla.

Ordinace dětského lékaře měla být přínosem i pro lékárnu. „Její provoz je na hranici. Je to spíš služba maminkám a starším lidem, pro něž by bylo problémem dojíždět do jiného města. Zisky nám to zatím nepřináší,“ konstatovala lékárnice Jitka Gabrielová.

Radnice ale stále jedná. I s dětskou lékařkou Vlastou Svobodovou, která nastoupila do Štětí po Jaromíru Karbanovi. „Obvod, který jsem od 1. září převzala, je největším ve Štětí. Mám spoustu práce, takže v současné době není možné, abych si k němu ještě nějaký další přibrala,“ řekla Deníku. Potvrdila, že jednání s vedením města ale ještě uzavřena nejsou.