Magdalena Kožená je patronkou ZUŠ Open, který letos píše už svůj šestý ročník. Spolu s ní pak tleskali výkonům žáků – zpěváků mimo jiné i ředitelka tohoto festivalu Irena Pohl Houkalová a ředitel České filharmonie David Mareček.

Úterní setkání mělo další výrazný moment. To když žák školy Lucián Šedivec, který se učí na akordeon, převzal z rukou Vladimíra Kroce jako dar nový nástroj. „Je to výsledek sbírky, kterou jsme vyhlásili na koncertu naší rozhlasové kapely v rámci projektu „Kdyby tisíc klarinetů“ a také daru manželů Kirkových,“ uvedl Kroc za Nadační fond Českého rozhlasu, který spolupracuje s NF Magdalény Kožené.

„Na ZUŠku nezapomenu, byla to kdysi vlastně moje startovní čára,“ řekla slavná pěvkyně předtím, než z pódia ocenila práci uměleckých škol, jež vedou děti k umění, tvořivosti i odpovědnosti a také k podpoře těch, kteří to momentálně potřebují, mimochodem i ukrajinských dětí a umělců.

Interiér nové Galerie Úštěk, jejíž součástí je také stylová kavárna.
Italské speciality, řemeslné pečivo i kavárna s obrazy. Nové podniky se rozjíždí

Zpěvem se začalo, zpěvem se i končilo – litoměřický Hlásek, žatecký sbor Camerata, sólisté, učitelé a vlastně všichni účastníci setkání v závěru spojili síly a spolu s Magdalenou Koženou zazpívali známou „Ach synku, synku“.

Podobná setkání s patronkou festivalu připravily v průběhu dneška i ZUŠky v Lovosicích, Mostě a Teplicích.

Miroslav Zimmer