„V územním plánu je tato lokalita stále určena pro těžkou výrobu. Pokud se to nezmění, majitel může provozovat třeba továrnu," sdělil vedoucí lovosického stavebního úřadu Petr Soldon.

Město tak má nový problém. V bývalé olejně totiž několik měsíců probíhají bourací práce. To, že se v areálu něco děje, bylo možné zaznamenat už loni v říjnu. Tehdy se také radnice ptala, komu areál vlastně patří.

„Na základě vzneseného dotazu městem Lovosice bylo oznámeno, že  současným majitelem bývalého areálu STZ Lovosice je společnost Wowitra," uvedla tehdy Deníku místostarostka Vladimíra Nováková.

„Na základě upozornění občanů, že 
v areálu dochází k demolicím, jsme kontaktovali majitele. Požadovali jsme opravu obvodové zdi a zabezpečení objektu."

Po zimní pauze se v areálu bývalé olejny bourá znovu. Na to už reagoval stavební úřad. „V areálu probíhají nepovolené demoliční práce," konstatoval Petr Soldon.

Podle lovosické starostky Lenky Lízlové radnice vyzvala k okamžitému zastavení prací. „My s firmou, která 
v areálu působí, jednáme 
v podstatě už půl roku. Informace o tom, že by tam probíhaly bourací práce v takové míře, jsme ale nedostali."

Vedení města se odkazuje na videozáznam pořízený jedním občanem z projíždějícího vlaku při cestě do Lovosic. „Právě ze železniční trati je nejlépe vidět, jak bývalý průmyslový areál doslova mizí před očima," uvedla Lízlová. „O takto rozsáhlé demolici přitom nevěděl ani stavební odbor, ani odbor životního prostředí."

S výtkami radnice ale nesouhlasí Jan Bučka, který je
v kontaktu se zahraničním  majitelem firmy Wowitra. „Navštívili jsme pana Soldona na stavebním úřadu, abychom mu sdělili, že dochází pouze k zabezpečovacím pracím. Dokonce jsme pro to našli oporu i ve stavebním zákoně," reagoval Bučka.

„V tuto chvíli byla firmě dodána výzva, aby zastavila veškeré bourací práce. Ze strany stavebního odboru totiž nebylo k probíhajícím aktivitám firmy vydáno žádné povolení. Pokud by v tom pokračovala, vystavuje se pokutám v řádech několika set tisíc korun," uvedla  Lízlová.

Podle lovosické starostky celou záležitost prošetří také inspekce životního prostředí, kterou již město informovalo. „Hrozí totiž, že by v bývalé továrně mohly být materiály, které vyžadují speciální zacházení s ohledem na životní prostředí," dodala.

Lízlová rovněž podotkla, že areál bývalých tukových závodů je navíc uprostřed města, hned naproti je gymnázium. „Proti jsou proto nejenom lovosičtí radní, ale také místní lidé."