Počasí se vydařilo, byla jasná obloha, takže pokud jste měli ten správný filtr anebo speciální brýle, abyste odstínili velký jas Slunce a nepoškodili si zrak, mohli jste spatřit jev, který se bude (ovšem v trochu menší velikosti) odehrávat až v červnu 2021.

Jako pozemšťané máme to štěstí, že Měsíc je tak akorát mezi Zemí a Sluncem, že když se dostane do jedné roviny s naší mateřskou hvězdou, velikostí ho přesně zakryje. Tedy tak by to bylo při vzácnějším úplném zatmění. To páteční ale bylo jen jako částečné, kdy Měsíc překryl jen část slunečního disku. I tak to ale byla pěkná podívaná. Úkaz začal pro naši oblast v 9h36m a Měsíc postupně „vykusoval" ze slunečního kotouče, přičemž nejvíc to bylo přesně v 10h45m.

V té chvíli zakryl přes 74 procent Slunce. Pak se zas procento zakrytí zmenšovalo, konec úkazu nastal tři minuty před polednem.

Páteční zatmění o několik hodin předcházelo astronomickému jaru, tedy jarní rovnodennosti, kdy se délka dne i noci vyrovná. Přesně v noci, 20. března ve 23 hodin a 44 minut Slunce vstoupilo do znamení Berana a nastalo jaro.

Miroslav Zimmer