V rámci okresu předstihla svého největšího rivala, ČSSD o více než 8 procent odevzdaných platných hlasů voličů.

Občanským demokratům dalo svůj hlas v okrese 30, 4% voličů. Druzí se umístili sociální demokraté, které podpořilo 22,1 % voličů a třetí komunisté s 19,6 % voličů.

„Výsledky mě samozřejmě potěšily. Velice si vážíme přízně voličů,“ uvedl Pavel Kejř, předseda litoměřického oblastní sdružení ODS.

Občanským demokratům se po pěti letech podařilo zopakovat v okrese nejen vítězství, ale také volební výsledek. V roce 2004 totiž získali 30,8% hlasů.

Prognózy se naplnily

Naplnily se také prognózy, které uváděl Deník, tedy, že v okrese dorazilo k volebním schránkám 25 až 30 procent voličů. Podle údajů Českého statistického úřadu to bylo přesně 26, 9% oprávněných voličů, což je téměř shodný údaj s volební účastí v roce 2004.

Právě v nízké volební účasti vidí některé strany příčinu horšího volebního výsledku. „Náš výsledek na Litoměřicku odpovídá předpovědi, i když jsem očekával, že to bude lepší. Nejvíce mě ale mrzí nízká účast voličů. I kvůli tomu jsme získali méně hlasů,“ říká Zdeněk Dušek, místopředseda okresního výboru KSČM na Litoměřicku.

Téměř 20 procent pro komunisty

Právě komunisté na Litoměřicku před pěti lety „zazářili“, když získali téměř 27 % odevzdaných hlasů. Během uplynulého víkendu jim v okrese dalo svůj hlas necelých 20 % voličů.

Naopak skokanem vzhůru byli v letošních eurovolbách sociální demokraté, kteří skončili druzí se ziskem 22 % hlasů voličů. V roce 2004 je v okrese podpořilo jen 8,5 % voličů.

„V tomto srovnání je náš výsledek velice pozitivní, ale co vidím jako problém, je nízká volební účast,“ sdělila Jana Ryšánková, členka litoměřického okresního výkonného výboru ČSSD.

Stranou, která na Litoměřicku skončila zhruba pět procent pod republikovým průměrem, je KDU–ČSL, které daly v okrese svůj hlas tři procenta voličů.

„Tento výsledek mi samozřejmě radost nedělá. Odráží se na něm volební účast. Ovšem jsou to čísla, která odpovídají našim možnostem v tomto typu voleb u nás na Litoměřicku,“ komentoval výsledek Jiří Landa, předseda okresního výboru KDU–ČSL na Litoměřicku.

Suverenita se neztratila

Slušnou podporu získala koalice Suverenita Jany Bobošíkové, která by se podle výsledků na Litoměřicku do EP dostala.

Výsledky jednotlivých stran se v rámci čtyř největších měst okresu značně lišily. Například ODS má největší podporu v Roudnici nad Labem, naopak nejméně hlasů získala v Lovosicích, kde ji téměř dostihla ČSSD.