Plány silničářů na rozšíření parkoviště pro „tiráky“ však narážejí na nesouhlas obce, která leží jen zhruba 600 metrů vzdušnou čarou od odpočívky.

Jak přiblížila starostka Siřejovic Lenka Feiklová, obavy má obec především z nárůstu hlukového a emisního zatížení. „Postavili jsme se proti tomu a v této souvislosti jsme založili spolek Za zdravější Siřejovice. Jsme si vědomi toho, že nemůžeme veřejně prospěšnou stavbu zastavit, ale chceme jednat s projektantem o možnostech opatření tak, aby stavba co nejméně ovlivnila život v obci a zdraví našich obyvatel,“ uvedla starostka.

Zjišťovací řízení, které nedávno probíhalo, skončilo závěrem, že rozšíření odpočívky nebude mít vliv na životní prostředí. „Problém vidím v tom, že ačkoli dokumentace vlivu na životní prostředí ukazuje, že nebudou dosaženy zákonné limity, podíl prachu a emisí se přesto zvýší. To je ten důvod, který nás vede k tomu, abychom se proti tomu postavili a snažili se s ŘSD najít cestu, jak odpočívku doplnit například protihlukovou stěnou a zábranou, která umožní zachytit prach,“ vysvětlila Feiklová. Obec se zároveň spojila s krajskou hygienickou stanicí, po které žádá změření hlukového zatížení obce ze strany od dálnice.

Pirát Ivan Bartoš dorazil v pátek do Terezína, aby řešil s městem peníze na záchranu chátrajících Žižkových kasáren.
Slíbené peníze na opravu Žižkových kasáren zatím Terezín nedostane

Siřejovice zároveň trápí nadměrný provoz na silnici II/247, která je protíná. Už v roce 2009 si proto obec nechala zpracovat hlukové měření, které už tehdy poukázalo na nadměrné hodnoty.

Podle mluvčí ŘSD Dany Zikešové dojde v rámci připravovaného rozšíření odpočívky u Siřejovic vlevo od dálnice ke snížení počtu nevyužívaných parkovacích stání pro osobní automobily o 36 míst a k rozšíření parkovacích stání pro nákladní automobily o 56 míst.

„Aktuálně je plánováno zrealizovat odpočívku na levé straně dálnice u Siřejovic do roku 2027. Plánované rozšíření odpočívky však ještě není zaneseno do územního plánu obce Siřejovice a obec k tomuto stavebnímu záměru vznesla výhrady, je tedy možné, že k realizaci záměru nedojde v předpokládaném termínu,“ reagovala Zikešová.

V Českém středohoří vznikly nové tůně. Vrací vodu i život do krajiny.
V Českém středohoří vznikly nové tůně. Vrací vodu i život do krajiny

V současné době má parkoviště pro kamiony na levé straně dálnice kapacitu 24 míst, pro osobní auta je to 91 míst. Další odpočívka se nachází i na protější straně dálnice ve směru na Ústí nad Labem. K jejímu rozšíření o 37 míst pro nákladní auta došlo v roce 2019.

S dálničním odpočívadlem, kde se kromě parkoviště nachází také čerpací stanice a rychlé občerstvení McDonald’s, je podle starostky spojené také velké množství odpadků poházených v jejím blízkém okolí a u nedaleké zříceniny větrného mlýnu Windsor. „Každoročně tam v rámci akce Ukliďme Česko chodíme odpadky uklízet,“ poznamenala starostka a doplnila, že problémem je také nedostatečná vybavenost odpočívky sociálním zázemím. Nezřídka se proto stává, že si řidiči chodí „odskočit“ na volná prostranství u obce.