Problém je v tom, že popelářská auta při svých pravidelných svozech tento druh odpadu neodvážejí a tyto takzvané černé skládky tak musí z ulic likvidovat pracovníci technických služeb. Ti nyní město objíždí třikrát do týdne, neboť objem odpadu, který si lidé mají sami odvážet na sběrný dvůr, neustále roste. Tím se zvyšují také náklady, které město musí vynaložit. Ročně jsou to statisíce korun. Radnice proto přistoupila k ráznému kroku a od pondělí 9. do soboty 28. listopadu nebudou Roudnické městské služby takto odložený opad odvážet.

Černé skládky hyzdí roudnická sídlištěZdroj: MÚ Roudnice n. L.Podle roudnického místostarosty Jiřího Řezníčka řeší městské služby problém, který je pro jiná města zcela nepochopitelný. „Je nemyslitelné, aby i nadále třikrát do týdne muselo nákladní vozidlo odklízet odpad, který každý slušný občan běžně odváží na sběrný dvůr. Hostěraz za letošní rok eviduje již sedm tisíc návštěv s uložením 1 500 tun odpadu. Svému účelu tedy slouží dobře a nevidím důvod, proč by ho neměl používat každý. Opakovaná upozornění však bohužel nepomohla. Příkladem může být sídliště Jih, kde opět vznikla obrovská černá skládka,“ vysvětlil místostarosta krok, proč město zvolilo tak radikální řešení.

Cílem opatření je motivovat obyvatele, aby si více všímali svého okolí a uvědomili si, jakou zátěž vytváří část obyvatel, se kterými sdílí společný životní prostor. „Pořád doufám, že opravdu všichni pochopí, jak by se měli chovat. Pokud městská policie přistihne občana, jak zakládá černou skládku, pak je samozřejmě pokutován, ale to se ve všech případech dařit nemůže. Rád bych proto apeloval na tu většinu slušných občanů, snažící udržovat čistotu svého okolí, aby nám pomohla. Pokud takové chování uvidíte, tak viníky přímo upozorňujte nebo se alespoň ihned telefonicky obracejte na linku městské policie," vyzval Jiří Řezníček.

Mluvčí města Jan Vancl doplnil, že každý občan Roudnice nad Labem může odpad na sběrný dvůr odvézt buď svépomocí, nebo si jeho odvoz objednat. „Městské služby za tímto účelem nabízejí malé nákladní vozy Multicar. Při přesunu běžného materiálu s nakládkou nepřesahující čtvrthodinu by taková služba v průměru neměla stát více než 500 korun,“ uvedl Vancl.

Nebezpečné odpady pocházející ze stavební činnosti, jako jsou například lepenka, azbest nebo sádrokarton, sběrný dvůr nepřijímá. Lidé je však za poplatek mohou odevzdat na skládce SONO v Želechovicích u Čížkovic.