Vzpomínám na jeho návrat po letech, kdy Taneční orchestr Františka Honzáka s řadou vynikajících muzikantů vystoupil 26. října 2007 ve vyprodaném Domě kultury v Litoměřicích. Pobíhal jsem s fotoaparátem po jevišti mezi hudebníky i pod ním, abych zachytil co nejvíc těch okamžiků. Říkal jsem si, že už se nikdy nemusí opakovat.

Naštěstí těch Honzákových vystoupení bylo ještě několik – 
v domě kultury i při litoměřickém vinobraní. Koncert, 
o němž je řeč, posloužil jako důležitá součást filmového dokumentu, který natočil režisér Vladimír Polák – kytarista orchestru – společně 
s kameramanem Miroslavem Laudou jako poctu Františku Honzákovi.

Honzákův swingový orchestr se stal pro lidi několika generací na Litoměřicku, ale
i v celých severních Čechách doslova symbolem jejich mládí. Od 50. do 80. let minulého století patřil k uznávaným hudebním tělesům nejen v našem regionu. Orchestr Františka Honzáka v Litoměřicích nejčastěji hrával v zahradě hotelu Labuť a na Hrádku. Později se stal oficiálním orchestrem Zahrady Čech.

„Jsem z toho nervózní jako před každou důležitou akcí. Když se například blížila Zahrada Čech, několik dní jsem umíral. Vždycky jsme se stavěli k hraní odpovědně," řekl mi před šesti lety, když jsem 
ho před koncertem k 55. výročí vzniku kapely vylákal na jeho oblíbenou „malou plzeň". Zvládl ho pak perfektně. Profík a bezva člověk. Bude chybět.

Rozloučení s Františkem Honzákem se uskuteční ve smuteční síni v Michalovické ulici v Litoměřicích v úterý 
17. září v 11 hodin.