Seminář pod vedením instruktorů Michala Doležala a Miroslava Fialy se uskuteční v sobotu 7. prosince od 14 do 16 hodin v budově Gymnázia Roudnice nad Labem. „Nápad vznikl velmi spontánně. Vánoce jsou obdobím, kdy by si lidé měli pomáhat, a pomoci jsme chtěli i my. Letos jsme se rozhodli, že pomůžeme dětem z litoměřického Klokánku,“ vysvětluje Michal Doležal. Benefiční akci pořádal roudnický oddíl i loni, a to pro postiženého šestiletého Kamila. „Kamila jsme nalezli přes nadaci Život dětem, je také z Roudnice,“ dodává Doležal.

Spolupráce roudnického oddílu a litoměřického Klokánku vznikla zprostředkovaně přes jednu „tetu“, která s dětmi pracuje a která iniciovala vzájemné setkání. „Litoměřický Klokánek se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Mnoho vybavení už dosluhuje a nám chybí prostředky na nákup nového. Zájem oddílu nás moc potěšil, protože opravdu potřebujeme každou pomoc. Moc jim za to děkujeme,“ říká Sylva Beránková, sociální pracovnice litoměřického Klokánku, která se s kolegyní a několika staršími dětmi semináře sama zúčastní.

Na účastníky semináře čekají základy první pomoci pod vedením posádky Hasičského záchranného sboru Roudnice nad Labem a SDH Polepy. Jak se správně chovat při požáru, poradí velitel skupiny HZS. Pořadatelé akce mysleli i na děti. Na ty čeká preventivní školení pod vedením strážníků a policistů. „Na semináři děti zábavnou formou pomocí hry naučíme, jak se chovat při dopravní nehodě, a ukážeme jim i vybavení městské policie a záchranářů,“ říká strážník roudnické městské policie Miroslav Fiala. Nakonec na všechny čeká překvapení od velitele dobrovolných hasičů SDH Polepy. 

Seminář je určen pro děti i dospělé, přičemž vstupné je dobrovolné. Celý výtěžek z akce bude věnován Klokánku. „Na loňském semináři se podařilo vybrat 39 360 korun, jež byly poslány na účet nadace Život dětem, která se postarala o to, aby byl malému Kamilovi zaplacen potřebný rehabilitační pobyt. Kamil od nás dostal 30 000 tisíc korun, zbytek peněz putoval samotné nadaci,“ připomíná roudnický trenér Krav Magy, který doufá, že letošní Benefiční seminář bude neméně úspěšný.

Peníze půjdou na vybavení a výlety

V úspěch semináře věří i vedoucí litoměřického Klokánku Ivana Prudičová. „My bychom byli vděční i třeba jen za polovinu částky, která se vybrala v loňském roce. Peníze bychom využili v první řadě na výlety pro děti a také na obnovení vybavení Klokánku,“ vysvětluje Prudičová a upřesňuje, že aktuálně je zapotřebí koupit novou ledničku, televizi a nové vybavení do dvou kuchyní, které už dosluhuje.

S nedostatkem peněz na provoz a vybavení se však nepotýká jen Klokánek v Litoměřicích. Zatímco ještě v roce 2015 bylo v Česku 31 Klokánků pro 600 dětí, teď je jich kvůli nedostatku financí na provoz jen polovina. Problémy by mohla vyřešit slibovaná novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou chce ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku předložit vládě.