Na rozpory v objednacích časech narazil jeden z pacientů, kterého na testy poslali hygienici. „V pátek jsem se chtěl objednat, ale první termín pro pacienta odeslaného hygienickou stanicí byl až o týden později v sobotu. Pokud bych šel jako samoplátce, bylo volné místo již ve středu,“ uvedl pacient, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Pokud by jej na testy poslal jeho praktický lékař, musel by čekat ještě o den déle. Tedy dohromady devět dní. Karanténa přitom trvá o pouhý den déle, deset dní od rizikového kontaktu. Teoreticky se tak může stát, že na test dostane pacient termín později, než jaká je doba karantény u lidí, kteří nemají žádné příznaky. Je totiž potřeba také započítat dobu, kterou hygiena potřebuje na obvolání všech kontaktů pozitivně testovaného.

Koronavirus na Litoměřicku: Projděte si důležité informace, omezení a rady

Podle společnosti Krajská zdravotní, která provozuje odběrová místa v pěti nemocnicích Ústeckého kraje, je rozdílnost termínů pro samoplátce a pacienty indikované hygienou nebo praktickým lékařem daná důvodem testování. Samoplátci totiž nejčastěji chodí na testy proto, aby získali potvrzení, že jsou zdraví. Zatímco u pacientů indikovaných hygieniky nebo lékařem jsou k testování zdravotní důvody. „Objednací lhůty od zájemců indikovaných hygieniky nebo praktickým lékařem se odlišují od samoplátců proto, že každá skupina má přes den vymezený čas tak, aby se tyto skupiny tzv. nepotkávaly a zamezilo se co nejvíce šíření nemoci covid-19,“ vysvětlil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Dlouhé čekací lhůty nepředstavují problém jen pro samotné pacienty, ale také pro lékaře nebo hygienické stanice. Jejich další postup totiž závisí na tom, zda konkrétní člověk bude mít pozitivní nebo negativní test. „Krajská zdravotní nedávno znovu navyšovala své kapacity, nyní dělá odběry denně. Ale jak velmi rychle přibývá případů covidu, tak ani to nestačí,“ uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková. Podle ní nyní kratším časům čekání na testy brání hlavně kapacity odběrových míst. „Ale i laboratoře jedou téměř nadoraz,“ doplnila.

Tržnice Litoměřice
Sváteční středu zpestří v Litoměřicích program. Lidé ho uvidí on-line

Celková kapacita odběrových míst v Ústeckém kraji je podle ministerstva zdravotnictví 1 879 vzorků denně. Osm laboratoří, které v regionu působí, jich zvládnou za den vyhodnotit 1 598. Například ve čtvrtek 22. října jela odběrová místa i laboratoře naplno, do naplnění všech kapacit zbývalo jen zhruba 100 odběrů a v laboratořích 160 testů.

V nemocnicích se o odběry starají přímo zdravotníci, kterých se v posledních týdnech nedostává. Zdravotnická zařízení totiž mají mnohanásobně více pacientů než obvykle, navíc nemoc se nevyhýbá ani lidem pracujícím ve zdravotnictví. Ti, kteří onemocní, nebo jsou v karanténě, pak chybí na jednotlivých odděleních. Kromě Děčína dělají odběry také ve Šluknově a v nemocnici v Rumburku.

Aby se alespoň trochu ulevilo jednotlivým nemocnicím, sestavil Hasičský záchranný sbor 17 odběrových týmů pracujících v celé republice. Jeden z nich působí také v Ústeckém kraji, kde bude mít na starosti především hromadné odběry v domovech seniorů nebo dalších sociálních zařízeních. „Profesionální hasiči Ústeckého kraje budou v úterý 27. října provádět odběry na testy na koronavirus v Domově Alzheimer Most. V pátek 23. října tito příslušníci prošli školením v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem,“ přiblížil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.