V neštěmické továrně Drutep na Ústecku zasahovaly čtyři požární jednotky a dva zaměstnance odvezla záchranka do nemocnice. Příčina požáru ani rozsah škody nebyl ještě včera znám. Karel Dostál z ústecké záchranné služby potvrdil ošetření dvou popálených zaměstnanců.

„Ženu letecká záchranná služba přepravila vrtulníkem na popáleninové centrum do Vinohradské nemocnice. Muž byl převezen do Masarykovy nemocnice,“ řekl Dostál.

Lukáš Matýsek, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, uvedl, že žena byla na popáleninové centrum přepravena s těžkými popáleninami. „Mohu potvrdit, že žena je ve velmi vážném zdravotním stavu a do nemocnice byla přijata v ohrožení života,“ uvedl.

Mluvčí Krajské zdravotní a.s., pod kterou spadá Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, uvedl, že muže ošetřili ambulantně a propustili do domácího léčení. „Šlo o popáleniny ruky, které ošetřili pacientovi zdravotníci akutního příjmu Emergency,“ řekl Vondra.

Jak uvedl mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan, kvůli požáru muselo areál opustit dvaadvacet zaměstnanců. „Celou událost máme hlášenou jako výbuch na lince ve výrobně. Požár se rozšířil na dvě budovy závodu, protože postupně začal hořet materiál, ze kterého se prskavky vyrábějí. Na místo byla přivolána i jednotka s termokamerou k lokalizování ohnisek požáru. Hasiči rozebírali střešní konstrukce budov a vyhledávali skrytá ohniska požáru. Ten jsme lokalizovali zhruba za dvě hodiny,“ doplnil Marvan.

Sami zaměstnanci nechtěli nešťastnou událost komentovat. „Nic neřeknu a běžte za bránu,“ zněly agresivní výkřiky zaměstnanců.

Proč k požáru došlo, a zda za ním nestojí cizí zavinění nebo nedbalost, šetří ústecká policie. „Čekáme na znalecké posudky a protokoly od hasičů,“ prozradila k vyšetřování policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Ani vedení společnosti Drutep, které sídlí v Teplicích, nechce prozatím celou událost komentovat. Spojovatelka pouze na telefonáty odpovídá, že vedení společnosti je mimo firmu.

Výrobna prskavek v Neštěmicích je pobočkou firmy Drutep z Teplic, která vyrábí také aviváže, škroby na prádlo, tónovací malířské barvy, tuhé podpalovače nebo koupelovou kosmetiku. Výroba prskavek má v Drutepu sedmdesátiletou tradici, jako první na světě začal vyrábět tvarované prskavky. Svou produkci vyváží do zemí Evropské unie a do Kanady. V závodě pracuje na výrobě prskavek asi 30 lidí.

Byli jsme tam …
V mrazivém vzduchu je cítit zápach síry. Před továrnou na prskavky Drutep v neštěmické Turistické ulici postává zabalených v dekách zhruba patnáct zaměstnanců. Na přilehlé silnici stojí hasičská auta a kolem nich se pohybují hasiči a vyndavají různá náčiní. „Vláďo, vyndej bourák,“ křikne jeden z nich. Mladá žena Marcela Doušová z domu přes ulici prokřehlým zaměstnancům půjčila deky a uvařila čaj. „Kamarádka mi psala, že u nás hoří provoz prskavek. Mám pokoj na druhou stranu, takže jsem si ničeho nejprve nevšimla. Když jsem ale vykoukla z okna, viděla jsem stát v mrazu zhruba patnáct lidí v tričkách. Vyndala jsem tedy deky, aby se zahřáli a uvařila jim na zahřátí čaj,“ líčila Doušová.