Úmrtí podle lékařů nastalo v důsledku akutního respiračního syndromu krátce po porodu. Rodiče ale nemocnici viní ze zanedbání péče. Jako první o tom informovala TV Prima.

Jak Ústeckému deníku sdělila babička novorozence Brigita Svobodová z Dubí na Teplicku, dávají rizikové poradně za vinu liknavost při ošetřování rodičky. „Na první dítě snachy se těšila celá rodina. Je nám to všem líto, “ uvedla.

Její snacha je kardiačka s náhradou aortální chlopně. „Kardiačky nesmí přenášet a dcera přenášela šest dní. Malá Jana umřela v pondělí, v 5 hodin odpoledne.“

Málo kontrol

Podle Svobodové sice rodičku převedli do rizikové poradny, ale kontroly byly nedostačující. Poslední kontrolu prováděli v nemocnici minulý týden v neděli. „Já už jsem chtěla, aby si jí tam nechali už v pátek, ale to prý nebylo třeba,“ vysvětlovala Svobodová. „Ten doktor v neděli jí ani neudělal ultrazvuk, jen zkontroloval plodovou vodu, prý byla čirá.“

Podle Svobodové doktoři stále čekali na spontánní porod. „V pondělí ráno to přišlo, dítě nemělo pohyby, takže lékaři udělali císařský řez. Pak tvrdili, že prognóza je dobrá, ale nebyla a vnučka umřela,“ dodala Svobodová s tím, že podali trestní oznámení a najali si jako avokáta odborníka na tuto problematiku.

Lékaři říkají, že novorozenec zemřel na akutní syndrom aspirace mekonia. Vyvolává jej vdechnutí plodové vody smíšené s obsahem mekonia, tedy smolky, což je obsah střeva plodu.

K uvolnění mekonia dochází v době nitroděložního vývoje při okamžitém nebo dlouhodobém nedostatku kyslíku. Syndrom aspirace mekonia se přes kvalitní předporodní péči vyskytuje až u 1 dítěte na 1000 živě narozených dětí. Z těchto je až 37 procent vážně ohroženo na životě, vyžadují intenzivní péči a mohou zemřít.

Syndrom aspirace mekonia se přes kvalitní předporodní péči vyskytuje až u 1 dítěte na 1000 živě narozených dětí. Z těchto je až 37 procent vážně ohroženo na životě, vyžadují intenzivní péči a mohou zemřít.

Nemocnice pochybení odmítá

Masarykova nemocnice jakékoliv pochybení lékařů odmítá. „Rodička jako kardiačka dostala veškerou odpovídající péči. Porodníci spolupracovali s ošetřujícím kardiologem rodičky,“ uvedl Jiří Vondra, mluvčí nemocnice. „Případ byl před porodem konzultován i se specializovaným pražským pracovištěm.“

Podle Vondry pacientka měla normální průběh těhotenství jak do doby řádného termínu, tak i poté, kdy začala plod přenášet.

„V Masarykově nemocnici provádíme pravidelné kontroly přenášejících rodiček, nevyžaduje–li případ hospitalizaci, každý druhý den, jinde jsou běžně intervaly těchto prohlídek delší.“

Dítě bohužel nemělo dostatečný přísun kyslíku pupeční šňůrou a nadechlo se plodové vody. Lékaři proto přistoupili k nezbytnému císařskému řezu.
„Jsem nucen také rozporovat tvrzení, že lékaři nechali těhotnou ženu přenášet plod deset dní. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, dítě se narodilo pátý den po stanoveném termínu porodu.“

Dítě se prý narodilo s velkými zdravotními potížemi, ale dostalo maximální možnou péči. „Novorozenci však začaly opakovaně selhávat životní funkce. U této poruchy může dojít k úmrtí a to se i přes intenzivní léčbu a opakované resuscitace také skutečně stalo. Je nám to opravdu moc líto,“ dodal Vondra.

„Akutní syndrom aspirace mekonia pak potvrdila i provedená pitva,“ dodal Vondra.