Kdo by se chtěl nechat očkovat proti takzvané prasečí chřipce, může na Litoměřicku navštívit vakcinační centra v litoměřické či roudnické nemocnici.

Obvodní lékaři již proti novému typu chřipky neočkují. Ještě před Vánocemi musel mít člověk k očkování potvrzení od praktického lékaře. Nyní může přijít kdokoliv bez vědomí lékaře.

Pro očkování je potřeba shromáždit 10 lidí. Přesně na takové množství totiž stačí jedna vakcína. Otevřená se může skladovat maximálně 24 hodin. Právě s docházkou ale bývá mnohdy problém.

Ludmila Nováková, hlavní sestra roudnické nemocnice, zmínila, že v několika případech se lidé na poslední chvíli omluví a nesejde se jich tak potřebných 10. Očkuje se však i v případě, že jeden či dva lidé nepřijdou.

Jak Nováková dodala, vede se pečlivá dokumentace o tom, kdo vakcínu dostal, či kolik látky zbylo. Každý, kdo se nechá očkovat, nebo najednou odmítne, musí své rozhodnutí potvrdit podpisem. Sestra potvrdila opravdu malý zájem o očkování.

Pro vakcínu si pak prý chodí především lidé z firem či institucí, které byly s nabídkou očkování osloveny. Jedná se například o klienty domovů důchodců či psychiatrické léčebny.

„Nejvíce se očkovalo zatím před Vánocemi, v únoru ale vůbec,“ uvedla Nováková. Očkovat se nechalo i zhruba 30 zaměstnanců nemocnice.

Zdravý člověk dostane jednu očkovací dávku, ale například kardiaci nebo lidé s nemocnými ledvinami by měli být podle Novákové po zhruba třech týdnech přeočkováni. Žádné nežádoucí účinky nebo reakce sestra zatím u očkovaných lidí nepozorovala.

Lenka Kalábová z Městské nemocnice Litoměřice také potvrdila, že zájem o očkování není velký.

„Za minulý měsíc se nechalo očkovat asi 38 lidí,“ uvedla Kalábová s tím, že více lidí přišlo v první vlně očkování.

Zapojili se také zaměstnanci nemocnice a vakcínu si jich nechala aplikovat zhruba třetina. Na litoměřické vakcinační centrum se obrátily 4 podniky se zájmem o očkování. Nemocnice čeká na odezvu.

Očkovací centrum je otevřeno 5 dní v týdnu a personál vždy připraven domluvit termín. Jak již bylo zmíněno, očkování se musí naplánovat, aby se sešla dostatečně velká skupina lidí a očkovací látka se neznehodnotila. I v Litoměřicích se stává, že někteří lidé nepřijdou.

Kalábová uvedla, že se očkuje i přes jejich absenci. Bylo by podle ní nefér poslat domů většinu, která si udělala čas a přišla. Zmínila i fakt, že před Vánocemi byl zájem o něco vyšší, ale lidé museli mít doporučení lékaře. Ten ho však mnohdy nedal. Nyní již není slovo lékaře zapotřebí, ale zmíněné lidi to většinou odradilo.

Situace ohledně prasečí i běžné chřipky je v okresu i celém kraji klidná. Potvrdil to ve čtvrtek Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. „Chřipkovou“ budoucnost samozřejmě nedokáže přepovědět.