Jedním z oceněných je Vlastimil Jura starší z Mikulášovic na Děčínsku, kterého nominovala jeho žena Elena. Její manžel se věnuje jako dobrovolník práci s dětmi a mládeží víc než 35 let. „První zkušenosti sbíral už jako kluk, když se ve svých jedenácti letech stal členem tehdy ještě ilegálního Junáka v Brně. Začal s králíky, až definitivně zakotvil u chovu koček,“ popsala Elena Jurová.

V centrále Českého svazu chovatelů se chytli nápadu pravidelného letního a občas i zimního dětského tábora se zvířaty. Akce se za svým zakladatelem stěhuje po Česku, až zakotvila na Děčínsku. Všichni vedoucí na akci dobrovolničí, pracují zdarma.

Paruky pro nemocné

Oceněnou je i Markéta Zagrapanová z Lužice u Mostu, která jako onkologická pacientka založila s přáteli spolek Nový háro. Ten získává vlasy na nezbytné paruky pro onkologické dětské pacienty. „Bohužel, sama Markéta už v lednu 2018 chorobě podlehla, když se jí nelítostná nemoc vrátila,“ uvedla komisařka Jana Linertová.

Porotce zaujal i životní příběh Karolíny Pohořalé, která pravidelně navštěvuje litoměřický Hospic sv. Štěpána. „Naše dobrovolnice Karolína je pořádný závan pozitivní energie pro pacienty i členy týmu hospice,“ zdůvodnila členka výběrové komise Dagmar Pelcová. „Jako smršť se přiřítí, obejde pacienty, potěší je dobrým slovem. S úsměvem na rtech a se srdcem na dlani v hospicu pomáhá čtvrtý rok,“ pochválila ji Pelcová.

Křesadlo dostane také Andrea Vaiglová, kterou navrhla Daniela Brníková z Fondu ohrožených dětí za pomoc v Klokáncích v Ústí nad Labem a v Teplicích. Ocenění získá také Jiří Omaník z Děčína. Ke vzniku jeho pátracího týmu vedly dramatické události roku 2017. Tehdy se na Děčínsku ztratila holčička a Jiří se s kamarádem rozhodli, že udělají vše pro její nalezení. Úspěch je pak jen utvrdil v rozhodnutí vytvořit tým a pokračovat v jeho činnosti.

Posledním laureátem je Zdeňka Hrbková z Teplic pomáhající dětem, které rodiče odložili nebo po narození putovaly do pěstounské péče. „Díky projektu Život v kufříku se staniční sestra neonatologické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice rozhodla vracet dětem vzpomínky na jejich první dny života. Získává pro ně hračky, vytváří jim jejich první snímky, které doplní informacemi o datu narození, váze a míře. Vytváří pro ně jejich první kufříky, které doprovází děti do další ústavní péče a dál celý jejich život,“ popsala komisařka Renata Zrníková.