Údajně zbili vězně, teď za to stanuli před soudem. Hlavní líčení s dozorci litoměřické věznice odstartovalo v uplynulých dnech. K jeho průběhu se vedení „vazebky“ nevyjadřuje. Obžalovaní jsou ale prý zkušení a spolehliví, v zařízení slouží dál.

Okresní soud v Litoměřicích začal kauzu rozplétat v březnu. Nestandardního zákroku se měli loni v únoru na Lotyši Ansisi Bérziňše dopustit dva příslušníci vězeňské služby. Podle obžaloby muži spoutaného vězně 12krát uhodili do horní části těla, hlavy i nohy. „Musel být ošetřen v nemocnici a nosit berle,“ uvedl státní zástupce Radek Bělor. Dozorci vinu popírají.

Vozidlo záchranné služby hodil řidič na boudu.
FOTO: Vozidlo je po nehodě na odpis. Řidič vyvázl bez zranění

O vyjádření k dozorcům požádal Deník vedení litoměřické vazební věznice. „K obžalovaným můžeme sdělit, že se jedná o zkušené a spolehlivé příslušníky, kteří neměli žádné problémy s plněním svých služebních povinností,“ uvedl Jaroslav Kindl, mluvčí zařízení. To na konci února navštívila poslankyně za Litoměřicko Monika Jarošová (SPD).

S kauzou ale prý návštěva neměla nic společného. „Byla to moje soukromá iniciativa,“ vysvětlila poslankyně. Návštěvu vylíčil Kindl. „Ředitel vazební věznice Otakar Hamerník s ní diskutoval o podmínkách výkonu vazby a výkonu trestu odnětí svobody, zajištění provozu zdravotního střediska a o pracovních podmínkách příslušníků a zaměstnanců,“ popsal mluvčí.

Živou kauzu údajně zbitého Lotyše nechce Jarošová blíže komentovat. „Věřím, že naše justice spravedlivě určí, na čí straně je pravda,“ uvedla. 

Mladí hudebníci litoměřické ZUŠ potěšili tentokrát publikum v Terezíně.
Hudební mládí se představilo na koncertě v Terezíně

Pro personál věznice má jen slova chvály. „Přesvědčila jsem se o vysoké profesionalitě řadových zaměstnanců i vedení věznice. Naše současné vězeňství má nelehké podmínky, Litoměřice ale své úkoly zvládají na výbornou,“ míní poslankyně.

Obvinění byla i v minulosti

Připomněla, že se už v minulosti podobná obvinění nad jinými litoměřickými dozorci vznášela, všechna ale byla zamítnuta jako neopodstatněná. Kindl potvrzuje, že dozorci z Litoměřic před soudem často nestávají.

„Poslední obdobný případ řešil litoměřický soud v 90. letech minulého století,“ řekl mluvčí s tím, že tehdy soud dozorce v plném rozsahu zprostil obžaloby.

V letech 2014–18 podalo podnět na nevhodné chování příslušníků nebo zaměstnanců vězeňské služby v Litoměřicích 12 vězněných. „V 11 případech byla podání po prošetření odložena jako nedůvodná,“ poznamenal Kindl.

Ilustrační foto.
Litoměřičtí školáci volají po sexuální osvětě. I o menšinových orientacích

Pouze poslední případ Vězeňská služba ČR postoupila Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Je to právě kauza Lotyše. Potvrdil to už dříve za kancelář ředitele GIBS Ivo Mitáček. „Naši příslušníci zahájili úkony trestního řízení ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví, ke kterým mohlo dojít během incidentu mezi příslušníky Vězeňské služby ČR a jednou vězněnou osobou,“ zmínil.

Problematický je v kauze záznam vězeňské lékařky z ošetření vězně po incidentu mezi dozorci a Lotyšem. „Uvedla, že zakopl a uhodil se do pout,“ konstatovala soudkyně Alexandra Šetková. Lékař litoměřické nemocnice, kde si pak vězeň vyžádal vyšetření, však konstatoval četné oděrky a podlitiny v obličeji i po celém těle a také bolestivé poranění kolene.