Oprava jedné z nejhonosnějších staveb města vyšla na několik milionů korun. „Stáli jsme před otázkou, zda tyto peníze do chátrající budovy investovat nebo zda o ni definitivně přijít. Myslím, že výsledek a obrovský zájem veřejnosti dokazuje, že jsme se rozhodli správně," uvedla lovosická starostka Lenka Lízlová.

Vilu postavila v roce 1887 rodina statkářů Pfannschmidtových jako své reprezentativní sídlo. Franz Pfannschmidt byl v letech 1888-91 starostou Lovosic. Po skončení druhé světové války byli Pfannschmidtovi odsunuti do Německa.

V budově se ubytovala sovětská armáda, která si tam vytvořila své velitelství. V roce 1948 v ní vznikl Dům zdraví. Lékaři ve vile sídlili až do roku 2009. Pak byl dům prázdný a chátral.

V přízemí opravené vily vznikne dětské oddělení. Nad ním bude vědecká část se studovnami, v horním patře pak oddělení beletrie pro dospělé, zázemí pro vedoucí knihovny a depozit. Knihy v budově ještě nejsou, knihovníci je sem nastěhují v dalších dnech či týdnech.

Prostory v přízemí, kde býval rentgen, budou Lovosičanům nově sloužit jako informační středisko a Czechpoint.

Po slavnostním otevření vily zájemci vydražili o víkendu fotografie z fotosoutěže na téma nového lovosického Zeleného náměstí. Fotosoutěž byla ukončena 27.09. Výtěžek ve výši 30 tisíc korun si převzali zástupci skupiny The TAP TAP. Peníze pomohou lidem z Jedličkova ústavu. (PI)