„Zvíře není věc, je to živý tvor! Pomozte nám prosadit zákaz využívání všech druhů divokých zvířat v cirkusech v ČR a vymoct zvířatům zpět jejich hodnotu.“ Takový apel uvádí internetová stránka cirkusybezzvirat.cz. V sobotu 27. října v Litoměřicích se s ním ztotožnilo bezmála čtyřicet především mladých lidí. Ve 13 hodin se sešli u hypermarketu Albert, kde rozložil své šapitó cirkus Prince, aby tam protestovali proti zneužívání zvířat v cirkusech pro zábavu.

Shromáždění zorganizoval Spolek na ochranu zvířat Litoměřicko už popáté. Předchozí demonstrace se konaly třikrát v Litoměřicích a jednou v Roudnici nad Labem a Ústí nad Labem. „Ke shromáždění jsme se rozhodli z důvodu absolutního nesouhlasu využívání zvířat pro jakoukoliv zábavu. Zvířata jsou držena v klecích a v kočovných vozech se handrkují z místa na místo. To vše jen pro ubohou zábavu, která ukazuje zvířata v naprosto nepřirozených podmínkách s nepřirozeným chováním,“ je přesvědčená předsedkyně spolku Lucie Oravcová.

Demonstrující před vstupem do šapitó rozložili stánek, kde mohli návštěvníci podepsat petici za cirkusy bez zvířat. Této možnosti několik osob využilo. „Velmi nás těší stále větší počet lidí, kteří se rozhodnou podpořit shromáždění proti cirkusům se zvířaty. V sobotu nás zde bylo několik desítek, což je úžasný počet oproti našim prvním shromážděním, kdy jsme byli třeba jen ve třech lidech,“ raduje se Oravcová.

K dispozici byly též letáky s informacemi k dané problematice a účastníci pro kolemjdoucí sehráli i tematickou scénku, aby upozornili na týrání zvířat. „Cirkusu Prince se to týká konkrétně v případě lachtana kalifornského. Neustálé převážení bez vody, nekvalitní strava a nedostatečná socializace je pro tento druh nevhodná a může vážně poškodit jeho zdraví,“ tvrdí Katka Csurilová, veterinární sestra se vzděláním v chovatelství cizokrajných zvířat. 

Strkanice a údajné vyhrožování

Vcelku poklidnou demonstraci narušil incident, při kterém jeden muž demonstrující napadl. „Strčil do mě, když jsem mluvila do megafonu, poté ještě kopl do banneru, který lidé drželi,“ popisuje Oravcová. Spolek zvažuje, že kvůli tomu podá na dotyčného na policii trestní oznámení.

Podle jeho zástupců však nešlo o jediný konflikt. „Po skončení celé protestní akce došlo z mé strany k nepříjemnému okamžiku. Odcházela jsem se svým psem z místa kolem cirkusu pryč a najednou na mě vyběhl jeden z účinkujících se slovy, ať okamžitě vypadnu a vulgárně mi hrozil, že mi ublíží,“ popisuje slečna Jana, která si z obav o bezpečí nepřeje zveřejnit své celé jméno.

Před šapitó mezi demonstrující vyrazil i sám principál cirkusu Prince Norbert Lagron. Chtěl demonstrujícím ukázat, že se o zvířata dobře starají a aby se šli do zákulisí podívat. „Nemáme co skrývat, a tak jsem chtěl pozvat všechny ty demonstrující, ať se jdou k nám podívat, jak zvířata žijí, ale to bohužel omladina odmítla. Pak nevím, co si mám o protestech myslet,“ říká principál Lagron.

Organizátorka demonstrace to ovšem popřela. „Organizátory demonstrace s takovou nabídkou nikdo neoslovil, kdyby ano, určitě bychom ji využili,“ vyvrací Lucie Oravcová.

Cirkus strávil v Litoměřicích čtyři dny. Představení se v něm konala od čtvrtka do neděle.