Stovky litrů vína i burčáku vypili o víkendu návštěvníci litoměřického vinobraní. Přilákala je nejen „tekutá réva“, ale i sobotní nabitý program.

„Přesný počet návštěvníků vinobraní neznáme, neboť se nevybíralo vstupné. Odhadem ho ale za oba dva dny navštívilo okolo 25 tisíc lidí,“ uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková.

„Přišly jsme hlavně na kapelu Eddie Stoilow, kterou máme hodně rády, ale poslechneme si i Perutě nebo Janka Ledeckého,“ shodly se dvě kamarádky Marie a Lenka při ochutnávce žernoseckého burčáku. „Letos mi přijde trochu kyselejší, ale i tak mi chutná,“ poznamenala Lenka.

Právě pestrá nabídka burčáků a vín z celé republiky, spousta dobrého jídla a koncerty jsou jistotou vinobraní. Lidé si mohli vybrat z hudebního programu na šesti pódiích. Na parkovišti u Hvězdárny nechyběly atrakce pro děti nebo zookoutek, novinkou letošního ročníku bylo přemístění některých hudebních scén.

Divácky atraktivní byl i početný historický průvod císařské družiny v čeles Karlem IV. a rozmařilým bohem vína Bakchusem.

„Letošní vinobraní se vydařilo. Program šlapal podle plánu. Dokonce nám přálo i počasí, přestože původní předpověď nebyla nijak příznivá,“ dodala Věra Kmoníčková s tím, že spokojení odcházeli jak návštěvníci, tak i desítky stánkařů.

DALŠÍ VINOBRANÍ NÁSLEDUJÍ

Po litoměřickém vinobraní se vinaři přemístí do Roudnice nad Labem, kde se slavnost koná následující víkend v sobotu 23. září. Lidem tu zahrají a zazpívají například Sebastian, Michal Hrůza, Jaroslav Uhlíř s kapelou, Katapult či Těžkej Pokondr.

Kromě hudebních vystoupení návštěvníky čeká také řada doprovodných akcí, například festival komorní hudby Roudnické konsonance. Nebude chybět cimbálovka ani loutkové divadlo, děti se mohou těšit na desítky pouťových atrakcí. Přístupné budou také vybrané kulturní památky.

Už potřetí se vinobraní uskuteční také v Liběšicích, a to ve čtvrtek 28. září. V komorním stylu ho pořádá Vinařství pod Sedlem. Kromě ochutnávky českých a moravských vín a burčáku nebudou chybět regionální dobroty v podobě uzenin či pečiva.

OHŇOSTROJ U PŘÍVOZU

Oslavy vína proběhnou dále 29. a 30. září ve Velkých Žernosekách. Pořádání Žernoseckého vinobraní se v obci traduje od poválečných let s malými přestávkami dodnes. Veselice nabídne popíjení burčáku, country hudbu, folková a dobová představení, průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražbu obrovitých hroznů, večerní zábavu a finální ohňostroj u přívozu.

Další vinobraní, tentokrát v Třebívlicích, proběhne v sobotu 30. září od 14 hodin v prostorách zámeckého vinařství a zámeckého parku. Vystoupí tam skupiny Hodiny a Yo Yo Band. Večer nebude chybět zábava. A přes den bude otevřená i tamní řezbářská dílna.