Zdroj: DeníkO záchranu kostela už několik let usiluje spolek Pro Zahořany. Jeho předsedkyně Jarmila Jandová přiblížila, že práce by měly probíhat přes léto až do podzimu.

„Realizovat se budou opravy prasklin klenby v interiéru, a protože se materiál dovnitř musí dopravovat oknem v čelní stěně, bylo potřeba postavit lešení. Aby se tato příležitost využila, tak se zároveň opraví i štítová stěna z venku,“ vysvětlila Jandová.

Ještě před časem reálně hrozilo, že po jednom z nejstarších barokních kostelů v Ústeckém kraji zůstanou jen ruiny. Zahořany a potažmo i Křešice by tak přišly o nejen o unikátní a významnou památku, ale také o dominantu, která je vidět z širokého okolí.

Koupaliště na Písečném ostrově v Litoměřicích.
Koupaliště se plní. V sobotu zaplnilo Písečný ostrov 1600 návštěvníků

Práce spolku a místní římskokatolické farnosti proto těší i starostu Křešic Michala Mančala.

„Spolek odvádí bezvadnou práci. Nebýt jich a našeho faráře Jaroslava Stříže, tak kostel stále chátrá,“ připomněl starosta s tím, že obec není vlastníkem kostela a přilehlého areálu, ale každoročně spolku peníze přispívá.

„Každý rok je to vesměs 50 až 100 tisíc korun. Letos jsme ho podpořili sedmdesáti tisíci. Jsem rád, že se loni podařilo opravit okapy. Když foukal vítr, bylo okolí kostela nebezpečné. Stávalo se totiž, že ze střechy vlivem silného větru padaly tašky. Nový okap jednak případnou uvolněnou tašku podrží, ale také odvádí pryč vodu, která předtím kostel narušovala,“ popsal Mančal.

V Malých Žernosekách se putovalo za vínem.
FOTO: Letní degustace. V Malých Žernosekách se putovalo za vínem

Zahořanský kostel je mimo jiné unikátní tím, že zvonice stojí mimo hlavní loď. Právě zvonice prošla v uplynulých letech také nezbytnými opravami, které zahrnuly novou fasádu a okenice. Časem bude nutné obnovit také vnitřek. Do budoucna jako poslední část obnovy areálu se počítá také s rekonstrukcí stávající rozpadlé opukové opěrné zdi okolo hřbitova, který kostel obklopuje.

Na současné opravy kostela má spolek přislíbenou dotaci od ministerstva kultury.

„Finální rozhodnutí očekáváme až během letních prázdnin. Vzhledem k tomu, že by se poté už práce do zimy nestihly, šli jsme trochu do rizika. Bylo ale nutné opravy zahájit,“ poznamenala Jandová a doplnila, že peníze na opravy spolek čerpá také z transparentního účtu, kam různými částkami přispívají nejen místní, ale také lidé z okolí.

Muzejní noc v Litoměřicích  nabídla hudbu, tanec, výstavy i besedy.
FOTO: Muzejní noc v Litoměřicích nabídla hudbu, tanec, výstavy i besedy

Veřejná sbírka na záchranu kostela Nejsvětější Trojice nese název Zahořanský kohout. To podle plechového kohoutka, jenž kdysi zdobil věžičku kostela. Ta byla odňata už před lety při opravě střechy.

Číslo účtu veřejné sbírky je: 2400494651/2010. Přispívat na záchranu kostela je možné i do kasičky, která je na obecním úřadě v Křešicích.