Stejně tomu bylo 12. dubna také v krámcích v centru Litoměřic. Úderem deváté hodiny ráno otevírala po dlouhých týdnech svůj obchod s dětskou módou v ulici 5. května i Zdeňka Sirůčková. Během vládní stopky, kdy musela mít zavřeno, nabízela zboží prostřednictvím facebookové stránky a kupující si ho mohli jednou týdně ve stanovený čas vyzvednout přes výdejní okénko.

„Příliš velký zájem o takové nakupování ale nebyl. Zákazníci si raději chtějí oblečení prohlédnout přímo v prodejně,“ popsala Zdeňka Sirůčková, která obchod s oblečením pro děti od narození do zhruba osmi let, otevřela v Litoměřicích teprve v září 2019. Po sedmi měsících podnikání pak přišla epidemie koronaviru spojená s opakovaným uzavřením.

Pondělní dopoledne ale návalu v čerstvě otevřených obchodech příliš nenahrávalo. Kvůli deštivému a větrnému počasí se v centru příliš lidí totiž nepohybovalo.

Možnost opět otevřít přivítala také Jiřina Medelská, spolumajitelka obchodu s dětským oblečením v Novobranské ulici poblíž pošty. „Během první hodiny po otevření přišlo asi pět nakupujících, což je mnohem lepší, než v době, kdy jsme nemohli mít otevřeno a zájemci si oblečení mohli objednávat pouze po telefonu. To byl zájem opravdu slabší,“ poznamenala Medelská s tím, že v pondělí rodiče poptávali hlavně jarní oblečení, jako jsou trička, legíny, mikiny a hlavně spodní prádlo.

Jarní oblečení pro svého potomka přišla do tohoto krámku nakoupit i Veronika Kamenická z Litoměřic. „Sháním vestičky, mikiny a také slabší čepice. V době uzavření obchodů jsem nakupovala na internetu, ale některé velikosti mi nevyšly. Některé věci přišly větší, některé zase menší, což bylo pochopitelně horší,“ popsala mladá maminka.

Ráda je za otevření také majitelka obchodu zaměřeného na dětskou obuv v Masarykově ulici Marie Eisová. „Během uzavření nás podržel náš e-shop a výdejní okénko. Byli jsme tu každý den a připravovali k vyzvednutí objednané zboží. Rodiče za to byli moc rádi, někteří zkoušeli dětem boty i venku, aby si byli jistí, že jim budou sedět. Možnost otevřít prodejnu je ale mnohem lepší,“ řekla Eisová a vysvětlila, že konkrétně boty jsou sortiment, který je zvláště u malých dětí nutné vyzkoušet. Výběr správné boty není podle ní pouze o délce, ale také o šířce nohy nebo výšce nártu.

Prvního zákazníka vítali v prodejně v Masarykově ulici už tři čtvrtě hodiny před otevírací dobou. „Pustila jsem ho dříve, aby nemusel čekat. Říkal, že ho s předstihem poslala manželka, s tím, že později už budou fronty, tak chtěl nakoupit v klidu,“ dodala Marie Eisová.