VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obavy: Nový zákon může zpozdit ošetření dítěte

Litoměřicko – Nový zákon o zdravotních službách platí od dubna. Lékaři zatím problémy neshledávají. Obavy to neodvrátilo.

13.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

„Kdyby skutečně došlo na nejhorší prognózy, nevím, jak bych situaci řešila. Musela bych se pravděpodobně sebrat a jet za otcem malé Elišky, což je přibližně sto kilometrů. A to i s dítětem, protože bez partnera nemám hlídání. To by byla samozřejmě komplikace, která by mohla zapříčinit i pozdržení včasného lékařského ošetření. Doufám jen, že je vše vymyšleno tak, aby k takovým situacím nedocházelo,“ vysvětluje maminka z Lovosic.

Od 1. dubna vyšel v platnost zákon o zdravotních službách. Jeho cílem má být především posílení práv pacientů. Spolu s novým zákonem se však objevily také obavy z komplikací.

„Praktická realizace zákona bude vyžadovat plnění rodičovských povinností i na úkor jejich povinností pracovních. Zákon říká, že zdravotní služby lze u nezletilých poskytovat pouze se souhlasem jednoho či obou rodičů. Výjimkou je nezletilý nad 15 let, kterému, po písemném souhlasu rodiče, mohou být zdravotní služby poskytovány i bez doprovodu rodiče. Velké problémy mohou nastat u neúplných rodin, kde získat souhlas druhého rodiče bude v některých případech prakticky nerealizovatelné,“ uvedla v souvislosti se zavedením legislativní změny praktická lékařka pro děti a dorost Lucie  Honková ze zdravotního střediska Suchdol.

Obavy vyplývají z části zákona, která říká, že „se zdravotním výkonem, který může podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“ (tedy když výkon s sebou nese riziko poškození zdraví pacienta) „je nutný souhlas obou rodičů.“

Tato situace se týká například úkonů, při nichž je nutná celková anestezie. Může se však týkat i nepovinného očkování. „Je to na zvážení konkrétního lékaře. Pokud jde o mě, nepovinné očkování nepovažuji za úkon natolik zásadní, aby bylo nutné vyžadovat podpis obou rodičů. U výkonu pod celkovou anestezií bych jej však již požadovala. To je skutečně o konkrétním lékaři i pacientovi,“ informovala jiná praktická lékařka pro děti a dorost, která si z pochopitelných důvodů nepřála uvést jméno. Jsou i tací doktoři, kteří souhlas obou rodičů u takových úkonů, jakým je očkování, požadují.

Policie ČR již řeší případ napadení mladé maminky právě proto, že po svém bývalém manželovi souhlas k očkování dítěte požadovala. „Na ženu najel její bývalý muž nákupním vozíkem, kdy ji měl zasáhnout do oblasti břicha. Muž ženu častoval sprostými nadávkami. Poškozená po něm přitom požadovala pouze podpis a souhlas s tím, že jejich dítě bude očkováno,“ sdělila tisková mluvčí Policie ČR Most Ludmila Světláková.

V nemocnici Litoměřice se zatím s žádnými komplikacemi nesetkali. „Vnímám to tak, že zákon je prozatím v plenkách. Žádné komplikace neshledáváme,“ podotkl primář dětského oddělení litoměřické nemocnice Vladimír Bárta.

Zajímavé je, jak se zákon staví k antikoncepci. Pokud dívka po patnáctém roce přistoupí k umělému přerušení, souhlas rodičů nepotřebuje. Aby však získala antikoncepci, svolení obou rodičů zákon vyžaduje do věku 18 let.

Autor: Anna Hrochová Mgr.

13.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotní volby v Roudnici nad Labem

Jak se volilo ve všech městech a obcích na Litoměřicku

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

Litoměřice - Gastro Food Fest pokračuje až do nedělního podvečera a ještě nabídne zajímavý program.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení