Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O výročí byl v Roudnici velký zájem

Roudnice nad Labem - Městskému úřadu spolu s Podřipským muzeem a tělocvičnou jednotou Sokol se vydařily čtvrteční akce pořádané k 70. výročí ukončení druhé světové války. Kino se zaplnilo do posledního místa, na večerní koncert byly místenky rozdány už během dubna.

9.5.2015
SDÍLEJ:

Kino Sokol v Roudnici nad Labem.Foto: Michal Závada

K dopolednímu vzpomínkovému pořadu určenému zejména pro žáky místních škol pozval ředitel muzea Martin Trefný pamětníka konce války Jaroslava Kropáčka a členy Klubu přátel československého opevnění, kteří přišli v dobových uniformách spojeneckých armád a wehrmachtu a s tehdejší výzbrojí a výstrojí. Úvodní projev k výročí přednesl místostarosta města František Padělek. Během komponovaného pořadu byl na plátno promítán film o dobytí Roudnice spojeneckými vojsky, který natočil Petr Vancl při oslavách v roce 2010, a také fotografie z konce války, pořízené v Roudnici nad Labem a jiných městech v Čechách.

Jméno dědečka na pamětní desce

V přísálí kina, kde je umístěna pamětní deska s 37 jmény členů roudnického Sokola, již v době 2. světové války zahynuli, jsme se potkali s dvěma dámami, sestrami Václavou a Svatavou. „Zastavili jsme se tu, protože nás období konce války v Roudnici osobně zajímá. Na desce je jméno našeho dědečka Rudolfa Věříše, který nepřežil bombardování města 8. května. Pracoval ve zdejším pivovaru jako sládek a v ten den, krátce potom, co opustil objekt, vybuchla nedaleko bomba. Bylo to hodně nešťastné, když úlomky našeho dědu přesně zasáhly. Navštívili jsme se jeho hrob na místním hřbitově a po pořadu chceme zajít ještě do kostela Narození Panny Marie, kde je v sakristii deska se jmény 22 usmrcených lidí z tohoto bombardování," uvedly sestry.

Jaroslav Kropáček není roudnický rodák, s rodiči se zde usadil až po válce.

„Můj otec byl berní úředník a my jsme s ním cestovali, tak jak mu úřad nařídil. Díky tomu jsem se stal svědkem řady historických událostí a ocital jsem se na místech, kde se rozhodovalo o osudech republiky. Celou válku jsme bydleli v Březnici u Příbrami, kde padl skutečně poslední výstřel 2. světové války v Evropě. Poslední bitva proběhla v nedalekém Milíně, kam Američané přišli už 7. května a všichni místní se divili, proč nepostupují dál. Odtud utíkali Němci do zajetí americké armády. Do Roudnice jsme se přestěhovali v roce 1946 a já zde dokončil gymnázium. Můj otec měl větší štěstí při bombardování než 22 roudnických obyvatel, kteří při posledním náletu zahynuli. Jako vězeň přečkal i dvě kobercová bombardování Drážďan spojeneckými letadly v únoru 1945," uvedl ve svém vyprávění Jaroslav Kropáček.

Ten jako hudebník a fanda letectví měl to štěstí, že se před lety mohl zúčastnit na světovém setkání přeživších letců 2. světové války. Večer pak v kině Sokol řídil Bigband Václava Zelinky se zpěváky Evou Girethovou a Janem Lorencem. Návštěvníci se tak mohli zaposlouchat do melodií, které posilovaly vědomí vojáků a obyvatel okupovaných zemí, a poté oslavovali konec války.

Autor: Václav Sedlák

9.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový kabát ZŠ Antonína Baráka.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Kapucínská ulička je roky zavřená. Teď by v ní mohli chodit turisté

Litoměřice - Místní podnikatel volá po zprůchodnění uličky v historickém centru Litoměřic. Radnice jeho návrh posuzuje.

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Litoměřicko, Podřipsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

Lovosice - V Lovosicích vandalové ničí dětská hřiště opakovaně. Některé herní prvky budou raději nahrazeny jinými, které se nedají tolik poničit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení