K dopolednímu vzpomínkovému pořadu určenému zejména pro žáky místních škol pozval ředitel muzea Martin Trefný pamětníka konce války Jaroslava Kropáčka a členy Klubu přátel československého opevnění, kteří přišli v dobových uniformách spojeneckých armád a wehrmachtu a s tehdejší výzbrojí a výstrojí. Úvodní projev k výročí přednesl místostarosta města František Padělek. Během komponovaného pořadu byl na plátno promítán film o dobytí Roudnice spojeneckými vojsky, který natočil Petr Vancl při oslavách v roce 2010, a také fotografie z konce války, pořízené v Roudnici nad Labem a jiných městech v Čechách.

Jméno dědečka na pamětní desce

V přísálí kina, kde je umístěna pamětní deska s 37 jmény členů roudnického Sokola, již v době 2. světové války zahynuli, jsme se potkali s dvěma dámami, sestrami Václavou a Svatavou. „Zastavili jsme se tu, protože nás období konce války v Roudnici osobně zajímá. Na desce je jméno našeho dědečka Rudolfa Věříše, který nepřežil bombardování města 8. května. Pracoval ve zdejším pivovaru jako sládek a v ten den, krátce potom, co opustil objekt, vybuchla nedaleko bomba. Bylo to hodně nešťastné, když úlomky našeho dědu přesně zasáhly. Navštívili jsme se jeho hrob na místním hřbitově a po pořadu chceme zajít ještě do kostela Narození Panny Marie, kde je v sakristii deska se jmény 22 usmrcených lidí z tohoto bombardování," uvedly sestry.

Jaroslav Kropáček není roudnický rodák, s rodiči se zde usadil až po válce.

„Můj otec byl berní úředník a my jsme s ním cestovali, tak jak mu úřad nařídil. Díky tomu jsem se stal svědkem řady historických událostí a ocital jsem se na místech, kde se rozhodovalo o osudech republiky. Celou válku jsme bydleli v Březnici u Příbrami, kde padl skutečně poslední výstřel 2. světové války v Evropě. Poslední bitva proběhla v nedalekém Milíně, kam Američané přišli už 7. května a všichni místní se divili, proč nepostupují dál. Odtud utíkali Němci do zajetí americké armády. Do Roudnice jsme se přestěhovali v roce 1946 a já zde dokončil gymnázium. Můj otec měl větší štěstí při bombardování než 22 roudnických obyvatel, kteří při posledním náletu zahynuli. Jako vězeň přečkal i dvě kobercová bombardování Drážďan spojeneckými letadly v únoru 1945," uvedl ve svém vyprávění Jaroslav Kropáček.

Ten jako hudebník a fanda letectví měl to štěstí, že se před lety mohl zúčastnit na světovém setkání přeživších letců 2. světové války. Večer pak v kině Sokol řídil Bigband Václava Zelinky se zpěváky Evou Girethovou a Janem Lorencem. Návštěvníci se tak mohli zaposlouchat do melodií, které posilovaly vědomí vojáků a obyvatel okupovaných zemí, a poté oslavovali konec války.