VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O roudnické nemocnici rozhodne soud

Roudnice nad Labem - Spolumajitelé Podřipské nemocnice se přou o podíl.

27.11.2017
SDÍLEJ:

Ekonomický ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník ukazuje nové zrekonstruované oddělení LDN.Foto: Deník / Pech Karel

Patová situace panuje v Podřipské nemocnici v Roudnici. I přes mohutné investice z posledních let je její další rozvoj nejistý. Dva její majitelé se totiž neshodnou v základní věci přou se o smluvní podmínky. Rozhodne až soud.

V posledních třech letech investovala nemocnice do vybavení přes 100 milionů korun. Mimo jiné zde mají nové moderní CT, po opravě je chirurgické oddělení i oddělení akutních lůžek. „Roudnická nemocnice se změnila k nepoznání,“ shrnuje jednatel a spolumajitel nemocnice Josef Krajník.

Krajníkova představa o rozvoji špitálu se však zásadně liší od pohledu druhého 50procentního majitele Jakuba Zavorala, který podíl koupil v roce 2011. Už od roku 2015 ho však prý chce prodat. „Nabídl jsem mu, že jeho podíl odkoupím, na což ale nereagoval a uzavřel smluvní vztah se společností Penta Hospital. Smlouva je platná, ale nevykonatelná, protože valná hromada ji neschválila,“ podotýká Krajník.

Penta má o vstup do nemocnice zájem. „S panem Zavoralem jsme uzavřeli dohodu o budoucí koupi jeho podílu,“ potvrzuje Ivo Mravinac, mluvčí investiční skupiny Penta, která je také majitelem vydavatele Deníku.

Zavoral tvrdí, že v roce 2011 uzavřel s Krajníkem smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se Krajník zavázal k prodeji svého podílu Zavoralovi. Ten měl být podle této smlouvy v tomto okamžiku stoprocentním vlastníkem. „Ve smlouvě stojí, že k převodu podílu dojde na výzvu kterékoli strany do čtyř let. Krajník však odmítl závazek dodržet,“ říká Zavoral. V roce 2015 prý Krajníkovi nabídl prodloužení této smlouvy.

„Krajník však chtěl smlouvu zrušit, s čímž jsem nesouhlasil,“ popisuje Zavoral, který kvůli tomu Krajníka zažaloval.

„Soud se může táhnout léta,“ předpokládá Krajník. „Přestože je nemocnice od roku 2014 v zisku, má nyní kvůli postojům a aktivitám pana Zavorala problémy s financováním od bank. Zavoral byl také z důvodu poškozování společnosti na valné hromadě z pozice jednatele odvolán a u soudu je požadavek na jmenování jednatele nového,“ podotýká Krajník.

Pro společnost s obratem 350 milionů korun ročně představuje stávající situace závažný problém. Podřipská nemocnice s poliklinikou přitom nečerpá žádné dotace, finančně ji podporuje pouze Ústecký kraj.

Ani podle Zavorala není pat dobrý ani pro pacienty, ani pro zaměstnance. „Nepočítal jsem s tím, že se spor o dvoustránkovou smlouvu povleče tak dlouho,“ říká. Po vzájemných neshodách vidí možnost sednout si ke společnému stolu s Krajníkem bledě. „Není možné spolupracovat s někým, kdo nedodržuje dohody. S někým, kdo mi v situaci, kdy už v nemocnici neměl být, brání se svým synem ředitelem v přístupu k účetnictví,“ líčí Zavoral.

„Opakovaně jsme se snažili dosáhnout dohody o vzájemném partnerství s doktorem Krajníkem. Tato snaha však nikam nevedla,“ dodává mluvčí Penty Mravinac s tím, že nyní nezbývá než počkat, jak dopadne soud mezi oběma majiteli. Zvěsti o rušení některých oddělení nebo utlumování činnosti nemocnice, pokud do ní Penta skutečně vstoupí, však Mravinac označuje za nesmysl.

Autor: Jaroslav Balvín

27.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Vůně starých knih. Lada Hlaváčková představuje interiéry biskupské knihovny.
8

FOTO: Na biskupství jsou knihy, které voní tajemstvím

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Moc prvňáčků. V Litoměřicích změnili spádovost škol

Litoměřice – Zastupitelé na svém jednání schválili novou spádovost základních škol. Do první třídy ZŠ Ladova se totiž letos hlásilo ze spádového obvodu více dětí, než mohla škola přijmout.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Ježíškova vnoučata nadělují dárky pacientům nemocnice

Litoměřice - Do dobročinné akce se zapojilo i oddělení litoměřické LDN.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT