Patová situace panuje v Podřipské nemocnici v Roudnici. I přes mohutné investice z posledních let je její další rozvoj nejistý. Dva její majitelé se totiž neshodnou v základní věci přou se o smluvní podmínky. Rozhodne až soud.

V posledních třech letech investovala nemocnice do vybavení přes 100 milionů korun. Mimo jiné zde mají nové moderní CT, po opravě je chirurgické oddělení i oddělení akutních lůžek. „Roudnická nemocnice se změnila k nepoznání,“ shrnuje jednatel a spolumajitel nemocnice Josef Krajník.

Krajníkova představa o rozvoji špitálu se však zásadně liší od pohledu druhého 50procentního majitele Jakuba Zavorala, který podíl koupil v roce 2011. Už od roku 2015 ho však prý chce prodat. „Nabídl jsem mu, že jeho podíl odkoupím, na což ale nereagoval a uzavřel smluvní vztah se společností Penta Hospital. Smlouva je platná, ale nevykonatelná, protože valná hromada ji neschválila,“ podotýká Krajník.

Penta má o vstup do nemocnice zájem. „S panem Zavoralem jsme uzavřeli dohodu o budoucí koupi jeho podílu,“ potvrzuje Ivo Mravinac, mluvčí investiční skupiny Penta, která je také majitelem vydavatele Deníku.

Zavoral tvrdí, že v roce 2011 uzavřel s Krajníkem smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se Krajník zavázal k prodeji svého podílu Zavoralovi. Ten měl být podle této smlouvy v tomto okamžiku stoprocentním vlastníkem. „Ve smlouvě stojí, že k převodu podílu dojde na výzvu kterékoli strany do čtyř let. Krajník však odmítl závazek dodržet,“ říká Zavoral. V roce 2015 prý Krajníkovi nabídl prodloužení této smlouvy.

„Krajník však chtěl smlouvu zrušit, s čímž jsem nesouhlasil,“ popisuje Zavoral, který kvůli tomu Krajníka zažaloval.

„Soud se může táhnout léta,“ předpokládá Krajník. „Přestože je nemocnice od roku 2014 v zisku, má nyní kvůli postojům a aktivitám pana Zavorala problémy s financováním od bank. Zavoral byl také z důvodu poškozování společnosti na valné hromadě z pozice jednatele odvolán a u soudu je požadavek na jmenování jednatele nového,“ podotýká Krajník.

Pro společnost s obratem 350 milionů korun ročně představuje stávající situace závažný problém. Podřipská nemocnice s poliklinikou přitom nečerpá žádné dotace, finančně ji podporuje pouze Ústecký kraj.

Ani podle Zavorala není pat dobrý ani pro pacienty, ani pro zaměstnance. „Nepočítal jsem s tím, že se spor o dvoustránkovou smlouvu povleče tak dlouho,“ říká. Po vzájemných neshodách vidí možnost sednout si ke společnému stolu s Krajníkem bledě. „Není možné spolupracovat s někým, kdo nedodržuje dohody. S někým, kdo mi v situaci, kdy už v nemocnici neměl být, brání se svým synem ředitelem v přístupu k účetnictví,“ líčí Zavoral.

„Opakovaně jsme se snažili dosáhnout dohody o vzájemném partnerství s doktorem Krajníkem. Tato snaha však nikam nevedla,“ dodává mluvčí Penty Mravinac s tím, že nyní nezbývá než počkat, jak dopadne soud mezi oběma majiteli. Zvěsti o rušení některých oddělení nebo utlumování činnosti nemocnice, pokud do ní Penta skutečně vstoupí, však Mravinac označuje za nesmysl.