„Dotace tvoří v průměru 70 až 80 procent nákladů na zabezpečení pohotovosti, zbytek si města hradí ze svých zdrojů. Její výše je určována na základě počtu obyvatel a místních podmínek, jako je cena, kterou města za pohotovostní službu poskytovatelům platí. Tento model je v souladu se stanoviskem Ministerstva zdravotnictví. V případě Litoměřic činí dotace milion a 450 tisíc korun," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Smlouvy s poskytovateli služby uzavírají jednotlivá města samostatně. Několik málo měst, mezi které patří Roudnice nad Labem, jsou jiného názoru a krajem využívaný model částečně nebo úplně odmítají. Podřipská metropole je ochotna se na této formě zdravotnické služby finančně podílet, ale pouze prostřednictvím kraje a nikoliv přímým smluvním vztahem s Podřipskou nemocnicí s poliklinikou. Vycházejí totiž z toho, že zabezpečit tuto zdravotnickou službu je ze zákona povinností kraje.

„Ústecký kraj každoročně žádá naše město o finanční spoluúčast na zabezpečení lékařské pohotovostní služby na Podřipsku, a to mu ročně přispívá finanční částkou, kterou kraj požaduje. Loni a letos činil příspěvek shodně 150 tisíc korun. Letos v září se kraj optal, zda město bude pokračovat ve stejném duchu i v roce 2015. Rada města projednala informaci na svém říjnovém zasedání a vyjádřila připravenost města pokračovat ve stejné spolupráci. Návrh smlouvy bude předložen na nejbližším zasedání městského zastupitelstva," uvedl Jan Vancl, mluvčí Městského úřadu v Roudnici nad Labem.

Do návrhu rozpočtu města na rok 2015 byla za účelem zabezpečení pohotovosti zařazena opět částka 150 tisíc korun. Ústecký kraj uzavírá tuto smlouvu každoročně přímo s Podřipskou nemocnicí, která službu na Podřipsku zajišťuje a tudíž poskytuje přímo jí.

Letos by náklady na provoz pohotovostní lékařské služby na Podřipsku měly dosáhnout zhruba 1,5 milionu korun, z toho asi 960 tisíc hradil Ústecký kraj, necelých 600 tisíc Podřipská nemocnice. To jsou náklady na službu v pracovní dny od 18 do 21 hodin a o víkendech a svátcích v době od 8 do 17.30 hodin.

„Dalších 600 tisíc hradíme za non-stop pohotovost. Naše nemocnice je totiž jedno z mála, které mají otevřenu pohotovost pro dospělé, děti a dorost i přes noc. Počítáme, že v příštím roce, kdy vzrostou platy zdravotnického personálu a zřejmě i ceny energií, budeme za pohotovost platit ještě víc. Bereme ji však jako službu lidem z regionu, kteří jsou na ni zvyklí a považují ji za samozřejmost," uvedl ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník.