Naopak snížení poplatku za pobyt v nemocnici ze stokoruny na 60 korun vadí nemocnicím více. Avšak pro pacienta se toho příliš neděje.

„Funguje to tak, že si v lékárně pacient vybere lehčí sádru a my mu ji nandáme," říká jednatel roudnické nemocnice Josef Krajník. „To rozhodnutí nechápu, nadstandardy nejsou špatné. U nás se to ale týká prakticky jen lehčích sáder, oční operace neděláme."

Obdobně jsou na tom v Litoměřicích. „Zájem o nadstandardy nebyl nijak enormní, v rámci klasifikační stupnice bych to označil někde mezi malým až žádným," konstatuje výkonný ředitel městské nemocnice Radek Lončák. „Ve vzájemném poměru jednotlivých nadstandardů jasně převažovaly lehčí sádry a v zanedbatelné míře očkování. Pro nemocnici se o žádný ekonomicky významný přínos nejednalo."

NADSTANDARD NA RUCE? Lehčí sádru si pacient může u lékaře vyžádat i po zrušení nadstandardu. Pravděpodobně ale zaplatí více než dosud.Ústavní soud se nevyslovil proti existenci nadstandardů jako takových. Soudcům se nelíbí, že jednotlivé úkony jsou zahrnuty ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví, nikoliv v samotném zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Rozhodnutí soudu vejde v platnost ihned po uveřejnění ve sbírce zákonů do čtrnácti dnů.

Propad příjmů

To verdikt Ústavního soudu o zrušení poplatků za hospitalizaci s hospodařením nemocnic zamává, přestože pro letošní rok se nic nemění. „Pro nás je snížení poplatku ze 100 na 60 korun komplikací, tato změna ovlivní finanční tok," říká Krajník z roudnické nemocnice. „Ano, zrušení navýšení poplatku z lůžka se nemocnice ekonomicky významně dotkne," souhlasí Lončák z Litoměřic.

Ústavní soudci vládě vytkli, že poplatek neodůvodněně zvýšila o dvě třetiny, musí je platit i děti, nevýděleční nebo zdravotně postižení lidé. Navíc nejsou limitovány maximální částkou při dlouhodobých pobytech. Snížení poplatků ale neproběhne hned, soudci nemocnicím dávají půl roku k dobru, aby se na novou situaci připravily. Zároveň zákonodárci mohou nedostatky napravit.

„Podle aktuálních odhadů se jedná (ztráta) řádově o miliony korun. Ve spojení se zvýšenými nákupními cenami kvůli DPH provozních celků se jedná o citelný zásah," říká výkonný ředitel litoměřické nemocnice Lončák. „Navíc je tu stále úhradová vyhláška, která se od poslední veřejné diskuse nezměnila, což má vliv na celkové hospodaření nemocnice."

Podobná situace panuje v Roudnici. „Předpokládáme kvůli vyhlášce propad příjmů o 10 12 milionů korun," dodává Krajník.