Stravenky nechtějí
Za ty si lidé mohou ve smluvených obchodech nakoupit potraviny a věci běžné potřeby, žádný alkohol ani cigarety. Na Litoměřicku je však situace jiná, žádné z oslovených měst tuto možnost nevyužívá a ani o ní nepřemýšlí. Jsou spokojeni se stávajícím systémem.

Když se tato možnost před zhruba rokem a půl naskytla, uvažovali o ní například ve Štětí.

Pro i proti
Město ovšem nakonec zůstalo u původního systému. „Má to jistě svá pro a proti. Ano, vypadá to účelně, proto jsme tuto možnost zvažovali, ale popravdě, institut veřejné služby je podle mého názoru mnohem prospěšnější. Ti lidé pracují skvěle, je to velmi důležité,“ uvedl současný místostarosta Petr Domorázek.

Lovosičtí o této možnosti zpočátku také uvažovali, nakonec k ní také nepřistoupili. Jak vysvětlila Eva Rudiková, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví lovosické radnice, není v současnosti nutné k tomuto kroku přistoupit.

„Skladba našich klientů není taková, že bychom museli tento systém zavádět,“ uvedla vedoucí. Dodala, že odbor je schopen najít řešení pro některé individuální případy.

Tajemník lovosické radnice Martin Burian potvrdil, že o zavedení vyplácení části sociálních dávek v poukázkách město uvažovalo. Není to však podle něj úplně jednoznačně jasné po právní stránce, takže Lovosice situaci řeší tím, že platí klientům příspěvek na bydlení, aby nedocházelo k jeho zneužívání. Se zbytkem peněz si již klienti hospodaří sami.

Zůstávají u klasiky
Názor nezměnili ani V Litoměřicích. „Zůstáváme u klasiky, neshledali jsme v tom výhody,“ vysvětlil místostarosta Litoměřic Jiří Landa. Zavedení tohoto systému by podle něj přineslo mnoho starostí, jak s hledáním smluvních obchodů, kde by bylo možné za poukázky na kupovat, tak i administrativních nákladů.

„Nemám pocit, že by v Litoměřicích byly sociální dávky zneužívané natolik, že bychom museli přistoupit k tomuto řešení,“ shrnul Landa.

Ani v Roudnici nad Labem vyplácení dávek v poukázkách nezavedli. A nechystají zavést. „Dávky vyplácíme v hotovosti, část pak ve formě objednávek na potraviny, které proplácíme. To nám zatím vyhovuje,“ uvedla Monika Legnerová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví roudnického městského úřadu.

Obchodovali i tak
V kraji zavedlo tento systém několik měst a systém si převážně pochvalují. Objevily se však také případy, kdy s poukázkami začali obchodovat například podnikaví Vietnamci a za stravenky vypláceli lidem peníze. Samozřejmě nepoměrně nižší částku.