Za 97 000 korun si tak mohla pořídit 27 dubů, 2 jedlé kaštany, 7 habrů a jednu stříbrnou jedli. Ta konkrétně nahradí původní stříbrný smrk u obecního úřadu, který dlouhá léta sloužil jako vánoční strom. Kvůli napadení mšicí smrkovou však musel být poražen.

„Jedle sice zatím bude svým vzrůstem spíše připomínat rodinný stromek, ale věříme, že časem zmohutní a my tak budeme mít opět velký obecní vánoční strom. Samozřejmě ji už nyní nazdobíme, abychom mohli důstojně přivítat čas adventní. Dva jedlé kaštany jsme nechali vysadit u hřbitovní zdi. Je mezi nimi i nová lavička, takže pokud bude hezké počasí, budou si na ní starší občané moci ve stínu odpočinout a třeba se i pokochat pohledem na České středohoří. Od hlavní cesty od hřbitova je vysazeno nově sedm habrů. Původně tam rostly sakury, bohužel zřejmě nebyly tak odolné vůči postřikům, jimiž zemědělci ošetřují svá okolní pole," říká Jaroslav Starý, starosta Dolánek nad Ohří.

close Zahradnická firma Grüner z Litoměřic se ujala nové výsadby zeleně v Dolánkách nad Ohří. Na snímku je nový budoucí větrolam tvořený 27 pyramidálními duby. Na celkem 37 stromů získala obec 97 000 korun od Nadace ČEZ. zoom_in

Na místě původních náletových dřevin pak vysadila na pokraji obce odborná zahradnická firma z Litoměřic 27 dubů. „Nové stromořadí bude sloužit jako přírodní větrolam, který by měl obec uchránit před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Odborníci nám proto doporučili vysadit takzvaný pyramidální dub. Sám jsem zvědav, jak budou stromy, až zmohutní a zkošatí, vypadat," dodal ještě starosta.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se podařilo vysadit téměř dvě stovky alejí, jen letos jich přibývají desítky. „Jsme rádi, že se k letošním povedeným projektům přidal i ten v Dolánkách nad Ohří, který trochu netradičně prostředí obce nejen zkrášluje a ochraňuje proti přírodním živlům, ale navíc pomáhá udržovat tradice a zvyky nejkrásnějších svátků v roce," řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

close Zahradnická firma Grüner z Litoměřic se ujala nové výsadby zeleně v Dolánkách nad Ohří. Na snímku je nový budoucí větrolam tvořený 27 pyramidálními duby. Na celkem 37 stromů získala obec 97 000 korun od Nadace ČEZ. zoom_in

Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Pozitivní vliv stromů totiž nespočívá pouze v jejich estetické funkci, zeleň významným způsobem snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, chrání své okolí proti přírodním živlům a je významným producentem kyslíku i odstraňovačem plynů a pachů.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy