Nový systém autobusové dopravy, jak ho médiím v prosince představili úředníci Krajského úřadu Ústeckého kraje, měl přinést cestujícím řadu výhod, především kulturnější a pohodlnější přepravu moderními autobusy.

Jako každá novinka se však neobešel bez potíží, na něco se při přípravě zapomnělo, něco se podcenilo a lidé, kteří byli zvyklí na zajetý stereotyp, jsou dnes v šoku. Nedostanou se včas do práce, děti do školy, navíc si za dopravu zaplatí víc. K proklamovaným výhodám nového tarifu a časové jízdenky se cestující budou muset časem dopracovat.

Lovosice, úterý 6.1.2015 ráno

Na výzvu Deníku, jak jsou cestující spokojeni, nebyla z více jak 50 odpovědí ani jedna pochvalná. Někteří čtenáři alespoň politovali řidiče, kteří jsou jako hromosvod, když se na ně snesou výtky, za něž ani nemůžou.

„Po dvou měsících dopisování s úředníkem z kraje mně bylo sděleno, že už má dost mé konverzace, a poslal vše naší starostce. Výsledek je, že u jednoho spoje z průmyslové zóny v Lovosicích do Klapého došlo k posílení, ale autobus je mi úplně k ničemu. Je krásný, moderní, ale malý, cestující se tam nevměstnají. Musíme jít pěšky do města a čekat na další spoj. Na odpolední směnu zrušili spoj ve 13:06 a nahradili ho spojem v 11:24 nebo až ve 13:29. Odpověď byla: Buďte ráda, že máte návaznost na vlaky. No prostě nás přesvědčili, jak je kraj důležitý pro lidi. Řidiče z toho neviním, je jich řada nových, kteří ani nevědí, kudy jet, nemůžou dodržet časový harmonogram,“ napsala Denisa Hyková z Klapého.

Jak to vidí na Kamýku

„Na autobusové dopravě z Kamýku do Litoměřic jsem závislá, já do práce a děti do školy. Hned 2. ledna jsem zjistila, že místo původních 11 zaplatím za cestu už 19 korun. Prý jsme měli být informování, tvrdí řidiči. V autobuse, ale ani na obecní vývěsce žádné informace nebyly. Na jízdence je jen nenápadně napsáno, že cestu zajišťuje BDS. Proč je cena tak vysoká, mi bylo řečeno, že se nyní jezdí na pásma a ne na kilometry. Nyní dokonce mohu jízdenku využívat po dobu 60 minut i v MHD. Ale k čemu mi to je, když to nepotřebuji,"  uvedla Ivana Jelínková.

Lovosice, úterý 6.1.2015 ráno

"Rozhodla jsem se, že sobě i dětem tedy za cenu 95 korun koupím čipovou kartu, abych aspoň využila nějakou slevu. Bohužel ani za tři dny se mi to nepodařilo. Nemají je řidiči ani INFO na nádraží, prý je výrobce nedodal. Takže hrdinně jezdíme za plnou cenu. Lidé se zlobí, ale nakonec si zvyknou, řekla mi pracovnice na infolince. Ono nám totiž stejně nic jiného nezbude,“ dodala.

V Třebivlicích také nic moc

Starosta Třebívlic a současně ředitel tamní ZŠ Tomáš Rulf se o problémech s dopravou z okolních obcí dozvěděl až tehdy, kdy žáci začali jezdit do školy pozdě a naopak se po vyučování toulali po obci. Musel hledat řešení, jak upravit rozvrh z důvodů pozdního příjezdu autobusů, což je velmi problematické. Školní družina má malou kapacitu a nepojme všechny děti čekající na autobus.

Podle maminky Ivany Vavruškové ze Solan řada rodičů vozí své děti z okolních obcí do třebívlické základní školy a na další spoje svými auty, zpět to už nezvládají. Děti proto chodí domů pěšky, což je nebezpečné.

Co na to Ústecký kraj?

„Ústecký kraj situaci monitoruje a každý obdržený podnět prověřujeme. Jsme v kontaktu se smluvními dopravci a problémy s nimi řešíme. Někteří dopravci podcenili proškolení řidičů v novém odbavovacím systému i jejich seznámení s novými trasami. Řada cestujících se také ještě nenaučila využívat předplatné jízdné, jehož používáním nejen ušetří, ale odbavení se tím zrychlí,“ uvedla na náš dotaz, jak krajský úřad řeší nastalý problém, jeho mluvčí Lucie Dosedělová.

„Velmi nás mrzí, že došlo k takovým těžkostem. Nový odbavovací systém přinesl jiné nároky na řidiče a ti musí novinky také zvládnout. Bohužel dochází ke zpoždění autobusů. Chtěl bych se proto i za dopravce a řidiče veřejnosti omluvit za problémy a požádat o shovívavost. Jsem přesvědčen, že se doprava během několika dnů dostane opět do normálních kolejí,“ ujišťuje radní Jaroslav Komínek.