Lovoš, Radobýl či Špičák. To jsou cíle novoročních výšlapů, které pořádají kluby turistů z Litoměřicka. Pročistit si tělo i hlavu po silvestrovských oslavách výstupem na vrcholky oblíbených kopců s turisty může vyrazit i široká veřejnost.

Litoměřický klub českých turistů tradičně naplánoval výstup na Radobýl. Už 55. ročník nese název Memoriál Karla Pouchy. Předsedkyně klubu Jana Wünschová popsala, že výstupu se každoročně účastní v průměru šest stovek lidí.

„Když je hezké počasí tak i více. Dosavadní rekord byl kolem tisícovky,“ poznamenala Wünschová s tím, že doporučená výstupní trasa na Radobýl vede od vlakové zastávky Litoměřice – Cihelna. Odtud je to na vrcholek kopce ve výšce 399 metrů nad mořem po žluté turistické trase asi tři kilometry.

Krásný západ slunce v Českém středohoří, u Třebenic
OBRAZEM: Nádherná podívaná! Slunce čarovalo nad Českým středohořím

„U paty kopce budeme od 9 do 13 hodin rozdávat takzvané Novoročenky a za deset korun prodávat samolepky s motivem výstupu,“ doplnila Jana Wünschová. Zahálet na Nový rok nebudou ani turisté z Lovosic. Čeká je výstup na dominantu města, vrch Lovoš s nadmořskou výškou 570 metrů.

Tradice Novoročních výstupů se v Lovosicích začala psát 1. ledna 1979 po rekonstrukci tamní turistické chaty. Předsedkyně klubu turistů v Lovosicích Milena Šiklová připomněla, že čas a trasu výstupu si každý může zvolit libovolně. Sraz je na vrcholu v turistické chatě.

Nový rok na Lovoši každoročně přivítá přes tisíc lidí. „Každý, kdo do 16 hodin dorazí na turistickou chatu, obdrží na památku PF. Máme je očíslované, takže i spočítáme, kolik lidí dorazilo,“ uvedla Šiklová. Podle ní je věkové složení účastníků výšlapu velmi pestré. Chodí rodiny s dětmi, mladí i starší lidé. Jednomu z nejstarších výletníků, který se výstupů na Lovoš účastní pravidelně, je přes devadesát let.

Štětští jdou na Špičák

Na kopec se vydají také turisté ze Štětí. Na nepříliš známý čedičový útvar Špičák chodí každoročně okolo stovky lidí. Letos se koná už 7. ročník výstupu. Vyhaslá sopka s jasně zřetelným kráterem a s výškou 281 metrů nad mořem je od města vzdálena zhruba čtyři kilometry.

Předsedkyně štětského turistického klubu Helena Krejčová upřesnila, že sraz je mezi 10. a 13. hodinou přímo na Špičáku. Příchozí si na vrcholku mohou opéct buřty nebo si připít si na zdraví.

Výstupem na vrch Sovice přivítají Nový rok také v Hoštce. Sraz je naplánovaný u lípy v Kochovicích ve 13 hodin. Odtud se výletníci vydají na zhruba tříkilometrovou procházku na 278 vysoký vrcholek.

Noční požár v Křešicích na Litoměřicku zdevastoval celý byt.
FOTO: Noční požár v Křešicích zdevastoval celý byt. Žena skončila v nemocnici