V loňském roce se zájemci mohli vydat z hradu na turistickou stezku Dolní Poohří s přírodní rezervací a evropsky významné lokalitě. Ta bude pro letošní sezonu už kompletně vybavena na šesti místech informačními cedulemi se zajímavostmi o zdejší fauně a floře. Výchozím bodem je brána do Vodního hradu.

Turisté si budou moci letos v Budyni vybrat, zda rozšíří své přírodovědné znalosti, nebo se vydají za historickými zajímavostmi. Město pro ně připravuje i možnost pro druhé putování. Stejně jako první stezka i ta druhá, na které se začalo pracovat už loni, má výchozí bod u Vodního hradu. Ta je necelé čtyři kilometry dlouhá, bude mít asi sedm zastavení a vede však opačným směrem. Přitom kopíruje bývalou solnou cestu, jež tudy vedle z Drážďan do Prahy. Ke smůle Budyňských ji za své vlády Karel IV. mírně odklonil k brodu u Brozan.

„Stezka bude rovněž mít několik odpočinkových míst s informačními tabulemi. Jednou ze zastávek je Barbora, místo, kde byla na místě sťata neprávem obviněná služebná z hradu Hazmburk. Další místo bude s pomníčkem sv. Pelegrína, jiné například spojené s popravištěm, kde se skutečně vykonávalo katovské právo, které bylo v našem městě. Poutníkům se vedle historických zajímavostí otevřou překrásné pohledy na Hazmburk a kopce Českého středohoří," říká Petr Medáček, starosta města.