Žena, která stojí za vznikem „domu odcházení". Chystá rozšíření jeho služeb.

„Ráda bych začala s provozem nové služby. Sama jsem minulý rok doprovodila doma babičku až „do konce". I ze svého okolí vím, že spousta lidí by nejraději své poslední dny strávila doma. Proto jsem si stanovila za cíl rozjet mobilní hospic navazující na ambulanci léčby bolesti. I z personálního hlediska se tento cíl jeví jako reálný," uvedla nastupující ředitelka Monika Marková.

Nová služba hospicu přitom není pouze vizí. Pomalu začíná nabírat skutečných rozměrů. „Mohlo by to jít co nejdřív i z Nadace jsme zaznamenali podporu. Služba by tak mohla začít již na podzim letošního roku," sdělila Monika Marková.

Nastupující ředitelka není pro zaměstnance hospicu nikým novým. Jeho vznik totiž sama iniciovala, od otevření pracovala jako vrchní sestra. Je to matka tří dětí. „Jaký mám vztah k hospicu? Je jako moje nejstarší dítě," usmívá se. V práci, kterou zde započal Pavel Česal, chce pokračovat. „Začínali jsme zde spolu, linie se udržuje dobře a správně. I zakladatelka hospiců, doktorka Marie Svatošová, stále říká, že hospic v Litoměřicích je jedním z nejlépe fungujících. Z toho mám velikou radost," dodala Marková.

Odstupující ředitel Pavel Česal udělal za dobu svého působení v hospici velký kus práce. Byl u jeho prvních kroků, u jeho růstu, řešil i současné problémy s jeho financováním. Teď po dvanácti letech odchází do důchodu. „Chci odejít včas," říká. Podle jeho slov je nová ředitelka ženou na svém místě. „S hospicem dýchá," vysvětluje.