Armáda objekt na Litoměřice bezúplatně převedla na začátku letošního roku, přesně po deseti letech od odchodu vojáků z města. Současné vedení Litoměřic chce z areálu vybudovat hodnotnou část města s vlastním lokálním charakterem.

„Zadávací podmínky soutěže, které vytvořil městský architekt Jan Mužík, schválila tento týden komise územního rozvoje," potvrdil místostarosta Václav Červín.

„Soutěžní návrhy musejí být v souladu s územním plánem města. Přes ten nejede vlak. Pak už architektům není třeba dávat zvláštní omezení a požadavky. Jedná se o ideovou soutěž. Naopak jsme zvědaví, co nezatížené pohledy odborníků přinesou za nové nápady," doplnila vedoucí odboru územního rozvoje litoměřického městského úřadu Venuše Brunclíková.

Druhý litoměřický místostarosta Karel Krejza už dříve nastínil, že by na pozemcích měla vzniknout zcela nová čtvrť s bydlením, službami i lehkou výrobou.
Na 20. října chystá vedení města pro architekty, kteří se budou chtít soutěže zúčastnit, prohlídku kasáren, na odpoledne pak veřejnou diskuzi se zástupci radnice, architekty i samotnými obyvateli.

„Účast na ní už potvrdil mladý architekt, který téma kasáren zpracoval ve své závěrečné školní práci," nalákala Brunclíková.

Soutěž na přeměnu kasáren je součástí prestižní Ceny Petra Parléře. Tématem letošního 12. ročníku je revitalizace osiřelých či zanedbaných staveb a území. Česká města se do konkurzu mohla přihlašovat do poloviny dubna. Vedle Litoměřic se soutěže zúčastní například Cheb, Valašské Meziříčí nebo Nymburk.

Každé ze šesti měst se představí se svým projektem. Vítězné návrhy jednotlivých soutěží se poté utkají o Cenu Petra Parléře. V porotě litoměřické soutěže, jejíž vyhlášení je naplánováno na polovinu ledna příštího roku, usedne starosta L. Chlupáč a městský architekt J. Mužík. Další nezávislé členy vybere Společnost Petra Parléře, jež klání spoluorganizuje.

Autor nejlepšího návrhu na transformaci kasáren si odnese finanční odměnu ve výši 200 tisíc korun, za druhé místo 100 tisíc korun, za třetí pak 50 tisíc korun.