Byli poslední v kraji, kdo mohl přijít na lékařské ošetření v kteroukoliv denní či noční hodinu. Nepřetržitá pohotovostní služba v Podřipské nemocnici s poliklinikou (PNsP) se ale pravděpodobně stane minulostí.

Ústecký kraj dotuje 14 pohotovostních ambulancí, ale pouze v omezeném rozsahu.

„Na hrazení ambulantní pohotovostní péče jsou pravidla, příspěvky jsou ve všech vybraných zařízeních na 3 hodiny provozu ve všední dny a na 8 hodin o víkendech a státních svátcích,“ uvedla Hana Týlová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu. V tomto režimu podle jejích informací funguje většina pohotovostí bez komplikací, nepřetržitý provoz nikde jinde než v Roudnici není.

Dosavadní provoz fungoval na základě třístranné smlouvy PNsP, města a kraje s tím, že město přidávalo k penězům z kraje také vlastní dotaci. Tu už ale poskytovat nechce.

Argumentuje tím, že tři hodiny jsou dostačující a život ohrožující případy zajišťuje rychlá záchranná služba.

„Současná finanční situace města a tedy ani připravovaný rozpočet na rok 2011 neumožňuje přímé dotování služby nad rámec prostředků z Ústeckého kraje,“ informovalo tiskové oddělení městského úřadu. Nemocnice má prý možnost přihlásit se do druhého kola grantového řízení, které bude vyhlášeno v případě pozitivního vývoje rozpočtu.

Město od kraje obdrželo příspěvek ve výši 1 145 000 Kč. Jakou částku přesně nemocnice žádala, vedení města nesdělilo. Podle lékařského ředitele PNsP Josefa Krajníka se jedná o částku 50 až 60 tisíc korun měsíčně.

POHOTOVOST

ROUDNICE NAD LABEM

Po–čt: 17–7 hodin, Pá: 11–7 hodin
So, ne, svátky: 7–7 hodin
Příspěvek ÚK 1 145 000 Kč
+ příspěvek města

LITOMĚŘICE

Po–pá: 17–20 hodin
So, ne, svátky: 9–19 hodin
Příspěvek ÚK 1 230 000 Kč

„Náklady jsou propočtené opravdu na minimum, aby provoz nebyl ztrátový. Myslím si, že vzhledem k rozsahu rozpočtu města je to zanedbatelná částka. Pokud si město tuto službu neobjedná, je to skutečně škoda,“ uvedl Krajník. Nemocnice prý provozuje pohotovost „na čestné slovo“ už od ledna, dlouhodobě ji ale nemůže dotovat na úkor ostatních služeb.

V současné době prý hledá PNsP s vedením města řešení, pokusí se také získat peníze z grantového systému.

V případě, že žádný příspěvek přiznán nebude, bude ambulance fungovat v rozsahu dotovaném Ústeckým krajem, pak budou lékaři přijímat pouze pacienty rychlé záchranné služby nebo ty, kdo si péči uhradí z vlastní kapsy.