Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Noc kostelů v Litoměřicích, Libochovicích a Třebenicích

Litoměřicko - Noc Noc kostelů v litoměřické diecézi byla úspěšná. Stala se místem setkání tisíců lidí. K tomuto mezinárodnímu ekumenickému projektu se na území litoměřické diecéze připojily dvě stovky církevních objektů, z nich bylo více než 140 římskokatolických. Prohlédněte si fotografie z Litoměřic, Libochovic a Třebenic!

30.5.2015 0
SDÍLEJ:

Noc kostelů v LitoměřicíchFoto: Foto: Deník/Karel Pech

ZDE najdete fotografie z Lovosic

Zatím byl sečten počet návštěvnických vstupů u přibližně poloviny z nich: ve 110 objektech bylo zaznamenáno na 27 tisíc návštěvnických vstupů. Číslo tedy není konečné a bude průběžně aktualizováno.

Nabídku setkat se s křesťanstvím, vírou a církví prostřednictvím rozhovoru, hudby, umění a zážitku přijaly tisíce lidí. „Konečné údaje máme ze 110 zapojených objektů, to je z celkového počtu 54,5 procent. Na základě návštěvnosti z minulých let můžeme ale odhadnout, že konečný počet by letos mohl dosáhnout 30 tisíc návštěvnických vstupů," uvedla hlavní koordinátorka akce v litoměřické diecézi Kristýna Solničková. Čísla ovšem nejsou tím nejdůležitějším. Smyslem Noci kostelů je oslovit, nabízet, ale nevnucovat, a tímto způsobem zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost v souvislosti s církví.

Jak řekl litoměřický biskup Jan Baxant: „Chceme všem zájemcům o „Noc kostelů" a svým způsobem poutníkům z jednoho místa na druhé poskytnout vhled do tak rozmanitého křesťanského umění, které se v jednotlivých kostelech uchovává, ale přejeme si i dát lidem, našim současníkům, příležitost se setkat s křesťanskými hodnotami života věřících lidí. Velmi bychom byli rádi, kdyby si návštěvníci posvátných prostor všimli, že křesťanské sakrální stavby nejsou jen vzácnými památkami po našich předcích, ale že stále slouží jako místa poučení, povzbuzení, zklidnění a modlitby i dnes. Ze srdce děkuji všem organizátorům a stejně tak zdravím všechny pravidelné a možná letos i nové návštěvníky."

„Přišly jsme poprvé, ze zvědavosti. S maminkou jsme zatím navštívily katedrálu a chceme si prohlédnout i další místa," prozradila Lucie Pošíková z Litoměřic. „Já do kostela přijdu maximálně tak o Vánocích – na půlnoční. Akce se nám moc líbí. Dnešní doba je uspěchaná, tady je klid, pokoj, obdivujeme krásnou architekturu… Určitě přijdeme i příští rok," dodala.

Noci kostelů se poprvé účastnili i Grusserovi z Nových Kopist. V kostele sv. Václava v Lovosicích spojili koncert s bohoslužbou. „Myslíme, že Noc kostelů je super akce," shodli se. Ocenili především to, že zdejší kněz komentoval průběh mše svaté. „Pochopila jsem různé symboly, souvislosti, proč se co dělá. Mně se to líbilo a moc mi to pomohlo," řekla Veronika Grusserová.

„Nejsem pokřtěný a do kostela přijdu jen výjimečně. Noc kostelů je netradiční zážitek. Jsem tu s kamarády už potřetí. Mně se třeba moc líbí výzdoba kostelů, jejich architektura. Mám hrozně rád klid, ticho v kostele je pro mne to pravé. Posadím se tu, poslouchám, pozoruji," řekl Filip Šantora z Litoměřic.

V Sulejovicích už krátce po otevření kostela vystoupalo do kostelní věže patnáct lidí. „Nejstarší paní bylo 71 let, vylezla asi po čtyřech žebřících až nahoru k vikýři a ještě si všechno fotila. Měla můj obdiv," řekla zdejší kostelnice Zuzana Szymańská.

Kostel v Libochovicích byl plný už při zahájení programu. V jeho úvodu tu totiž koncertovaly sbory Melodie a Hanžburáček. Následovala prohlídka kostela s komentářem, ukázka oblékání duchovních, bohoslužebních předmětů a vybavení, meditace, rozmluva s duchovních apod.

„Na Noci kostelů jsme už poněkolikáté, vždycky ale jen tady v Libochovicích. Naše dítě zpívá ve sboru, který tu o Noci kostelů vystupuje. Po koncertu ale většinou zůstáváme na celý program. Noc kostelů je pro nás zajímavá svojí atmosférou – cítíme souznění, ztišíme se, popřemýšlíme. Do kostela jinak pravidelně nechodíme. Pro poslech hudby a zpěvu je to velmi slavnostní, mimořádné prostředí," uvedla paní Jitka z obce Horka u Libochovic.

Autor: Redakce

30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

Lovosice - V Lovosicích vandalové ničí dětská hřiště opakovaně. Některé herní prvky budou raději nahrazeny jinými, které se nedají tolik poničit.

Soli je dost. Silničáři dostanou na zimu i nové sypače

Litoměřice - Sklady jsou plné. Správa a údržba silnic Litoměřice je na zimu připravena.

Motor naskočil až na konci, Stadion je bez bodů

Litoměřice - Sice vedli, ale body doma nezískali. Hokejisté HC Stadion Litoměřice podlehli ve 14. kole WSM Ligy Motoru České Budějovice o jednu branku 2:3.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení