Litoměřice byly jedním ze dvou měst v Ústeckém kraji, kde se Noc venku konala. Na organizaci se podílela mimo jiné také litoměřická farní charita a Naděje Litoměřice.

„Na ulici jsem už podruhé. Nově od minulého pátku, kdy jsem se vrátil z vězení. Dříve jsem měl byt, auto i super práci. Pak jsem udělal chybu a skončil ve vězení,“ prozradil pětašedesátník Ruda, kterého svobody zbavilo neplacení alimentů.

Teď je sice bez bytu a bez věcí, ale nevzdává to. „Nebojte, až tady budu na další akci, tak už budu v pohodě. Mám práci,“ prozradil energický muž a dodal, že nevydrží jen tak sedět na schodech a čekat, až mu někdo něco dá.

Na Kapucínské náměstí dorazilo nakonec lidí dost. Byli tam jak lidé bez domova, tak i lidé z většinové společnosti. Někteří přišli, přinesli konzervy, podívali se a zase odešli. Venku si chtělo zkusit společně přespat asi dvacet lidí. „Vzhledem k počasí je to dost nejisté,“ poznamenala ve čtvrtek večer vedoucí terénního programu litoměřické Naděje Renáta Langer.

Myšlenka na kampaň Noc venku vznikla v Ostravě. Tam se také před osmi lety konal první ročník. Pořádala ho Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity a Sdružení azylových domů.