Na občanku má letos nárok Litoměřický loutkový festival. Jeho už patnáctý ročník odstartoval v pondělí odpoledne průvodem kejklířů, loutek, maškar a čertů na litoměřickém náměstí. Pohádkovému pochodu českobudějovického divadla Kvelb vévodil čertovský trůn a malí i velcí se tak mohli skvěle naladit na šestidenní porci pohádek plných marionet, pimrplat nebo maňásků.

Divadlo Karla Hynka Máchy nabídne do 11. března celkem osm loutkových představení. Diváci už měli možnost zhlédnout pohádku divadla Kvelb Jak si čerti namlouvali, kde podívanou herci opepřili ohnivou show. Ve středu loutková krasojízda pokračuje představením podle brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečna vlašťovička v podání divadla Kampa.

„V tomto lehce alternativnějším představení účinkují obě děti herce Jaroslava Duška a na režii se podílela jeho žena, což napovídá o tom, jakým směrem se bude pohádka ubírat,“ říká manažerka Divadla Karla Hynka Máchy Tereza Vitková.

BEZE SLOV

Čtvrteční festivalový den nabídne pohádkový příběh o štěstí a lenosti O vykutáleném štěstí divadla Matýsek a v pátek je na programu specialita s názvem Pejprbój. Zde se představí herec Radim Vizváry, držitel ceny Thálie za pantomimu a člen významných osobností Oxford Encyclopedia.

„Představení je celé beze slov a pan Vizváry si během něj hraje s papírem, ze kterého skládá různá origami a loutky. Je to opravdu krásné alternativní představení moderního typu,“ láká Vitková.

Festival vyvrcholí během víkendu čtyřmi pohádkami a dvěma výtvarnými dílnami, na kterých si malí diváci vlastnoručně vyzkouší, jak se vyrábí loutka. Pořadatelé se rozhodli i pro menší experiment a do programu zařadili i pohádku pro starší děti. Tou je Turnaj krále Karla, je určená divákům od šesti let i jejich rodičům a na prknech litoměřického divadla se odehraje v neděli od 15 hodin.

PESTROST LOUTEK

Návštěvníci i pořadatelé si na festivalu cení toho, že lidé zde vidí celou řadu druhů loutek. „Diváci uvidí jak marionety, tak prstové loutky, klasické horem tahané loutky, ale i třeba zmiňované origami,“ slibují organizátoři.