Budíček na sedmou, snídaně a improvizovaná dopolední výuka dětí v obýváku. Tak to už několik dní vypadá u šestatřicetileté Milady, matky dvou malých školáků, poté co se v celém Česku uzavřely školy. „Pracuji z domova, ale skloubit pracovní povinnosti s péčí o děti a jejich výukou bylo v prvních dnech náročné,“ popsala s tím, že úkoly její synové plní elektronicky. To je také nejčastější forma, kterou školy pro zadávání úkolů zvolily.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ředitel litoměřické základní školy U Stadionu Milan Sluka uvedl, že přehled učiva a nové úkoly naleznou rodiče i žáci na webových stránkách školy, kde je pro tento účel zřízená nová sekce. „Učitelé tam vkládají úkoly, které děti doma vypracují a hotové je pošlou e-mailem zpátky. Pro rodiče je to samozřejmě náročnější, ale systém zatím funguje,“ řekl Sluka a kvitoval, že vzdělávací společnost Scio zdarma uvolnila modelové testy na přijímačky, které učitelé nyní využívají.

Pohled na skladovací halu, kde celní úřad zabavil zásilku ochranných roušek a respirátorů.
Část roušek zabavených v Lovosicích byl čínský dar mířící do Itálie

Právě žáci z devátých tříd, které v dubnu čekají zkoušky na střední školy, mají podmínky ztížené. „Proto především deváťáky učitelky více nabádají, aby volno nepodceňovali a využili ho k častějšímu opakování a procvičování. Jsou s nimi i ve spojení, například přes aplikace WhatsApp nebo Facebook,“ doplnil Sluka.

Podle něj nyní záleží na tom, jak dlouho bude nařízení trvat a zda se děti opravdu dopoledne věnují školní práci. Ukáže to až jejich návrat do lavic.

Ředitel Gymnázia v Lovosicích Marek Bušek uvedl, že situace je pro ně složitější, protože na škole budou probíhat maturity. „Zatímco na ostatní studenty se snažíme během domácího vyučování příliš netlačit a nezatěžovat je, neboť vzděláním na dálku se nedá dosáhnout toho, co ve škole, pro maturanty to neplatí. Ti se teď doma musí připravovat mnohem více,“ sdělil Bušek. K domácí výuce používají na lovosickém gymnáziu různé formy a druhy komunikačních kanálů, například interní systém EDUPAGE nebo Microsoft Outlook 365 s platformou Teams.

Zpětná vazba od učitelů i studentů je vesměs příznivá. „Otázkou zůstává, jak dlouho školy zůstanou uzavřené. Pokud by to mělo trvat například až do května, bude pak nejspíš nutné řešit, zda nezkrátit letní prázdniny nebo nezrušit ročník a od září ho opakovat,“ vyjádřil obavy Bušek s tím, že konkrétní informace ministerstvo školství zatím neuvedlo.

Třetí díl seriálu Solap Král Středohoří, Výběh na Milešovku 2019. Foto: Petr Bauer
Závody odkládá i Král Středohoří, zatím dva nejbližší

Školáci nezahálí ani na venkovských malotřídkách. Jak informovala ředitelka Základní a mateřské školy v Chodounech Miloslava Kysilková, děti minulý týden v úterý dostaly úkoly na čtrnáct dní. „Plní je do pracovních sešitů s pomocí učebnic v takovém rozsahu, aby je zvládaly a nebyly přetížené. V příštím týdnu začneme zadávat úkoly prostřednictvím internetu,“ uvedla Kysilková.

Školy jsou kvůli prevenci proti šíření epidemie koronaviru uzavřené od 11. března. Podle vyjádření ministerstva školství se už od počátku opatření pracuje na zpracování možných variant dalšího postupu. O jaké varianty se jedná, však resort neupřesnil. Není ani jasné, kdy opatření skončí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník