U stropu květinová výzdoba, na zemi však přetékající odpadkové koše, zápach a povalující se bezdomovci. Pro mnohé cestující každodenní pohled v hale vlakové zastávky Litoměřice město. Správa nádraží už chystá nápravu.

„V hale je neskutečný nepořádek už několik dní po sobě, aniž by na to někdo sáhl. Strašný smrad od bezdomovců, kteří okupují lavičky a povalují se po radiátorech,“ popisuje situaci Milan H. ve stížnosti určené Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC).

A řada cestujících mu dává za pravdu. „Litoměřické nádraží je kapitola sama o sobě. Jezdívám občas se čtyřletou dcerou a v hale s ní opravdu setrvat nelze. Vadí mi smrad a existence před budovou i uvnitř, které nás ze tří návštěv nádraží dvakrát obtěžovaly,“ vypráví Markéta, kterou trápí i chybějící bezbariérový přístup na 1. nástupiště.

Jednání litoměřického zastupitelstva
Litoměřický rozpočet na rok 2018: Proč schodek? ptá se opozice

Stejně hodnotí situaci sami zaměstnanci Českých drah. „Hala je strašidelná i pro nás, nádražáky. Například s lovosickým nádražím se to nedá srovnat. Tam mají také externí firmy na úklid a ostrahu, ale vše tam klape jak hodinky,“ říká průvodčí Lukáš.

Litoměřická městská policie se snaží na pořádek dohlížet i přes to, že ostrahu a úklid na problémovém nádraží mají na starost externí firmy, které najímá SŽDC.

„Volají nám prakticky každý týden a chtějí po nás, abychom měli na nádraží nepřetržitou službu, což ale není v našich silách,“ vysvětluje velitel litoměřické městské policie Ivan Králik.

„Na základě oznámení tam vyjedeme a provedeme kontrolu, ale je to jen naše dobrá vůle, nemůžeme přece nádraží hlídat 24 hodin denně, když dohled nad dodržováním pořádku na nádraží má na starost externí společnost,“ dodává velitel městské policie. Jejich hlídka naposledy vyjela na zastávku za vystrašenou výpravčí, které kdosi házel do okna kameny.

UKLIDÍ JINÁ FIRMA

SŽDC situaci vnímá jako velmi problematickou a slibuje posílení ostrahy a častější úklidové služby. „Bezdomovectví je v zimě celospolečenský problém a legislativa neumožňuje bezdomovce vykázat bez příčiny. Plánujeme ale zvýšit v průběhu roku počet hodin fyzické ostrahy veřejně přístupných prostor v železniční stanici Litoměřice – město, nicméně i bezpečnostní agentura musí k této problematice přistupovat citlivě,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Zapracovat hodlá společnost i na úklidu. „Úklid této stanice vnímáme sami jako nedostatečný a budeme se snažit v co možná nejbližším možném termínu změnit dodavatele služby úklidu a provádět ho častěji,“ doplnil mluvčí SŽDC, která nedávno vypsala jednu z největších zakázek na úklidové služby.

Na firmy, které se následující tři roky postarají o čistotu vnitřních prostor na tuzemských nádražích, uvolnila SŽDC 130 milionů korun.

Autobusové nádraží v Lovosicích, 8. prosince 2017.
Lovosičané dostanou k Vánocům nové autobusové nádraží