U západní části domu vznikla dokonce skládka, kde se na velké hromadě povaluje převážně bílá elektronika, například staré mikrovlnky nebo sporáky, ale i kusy nábytku a kabelů. Z přední strany těsně za krajnicí zase leží převrácený a rozebraný přívěsný vozík za auto.

„Ten nepořádek budí hrozný dojem. Přitom za domem, kam není ze silnice vidět, je toho ještě více. Dříve tam obyvatelé nashromážděné věci i pálili,“ popisuje jeden z obyvatelů vesničky, který si nepřál uvést své jméno. „V minulosti se také stávalo, že přes rozbitý plot utíkal pes a vbíhal do silnice. Jednou napadl i pomalu jedoucího motorkáře,“ vypráví.

Obyvatelé domu si prý svého okolí příliš nevšímají a ve vesnici nevyvolávají problémy. Zanedbaný dům na samém okraji obce patří romské rodině. Stavení je na první pohled ve špatném stavu, před pár lety přišel dům o přístavbu sloužící jako garáž, která se zřítila.

Ze stavu není nadšený ani Jaroslav Nepovím, starosta Liběšic, pod které Zimoř spadá. „Zrovna nedávno jsme na místě pořizovali fotodokumentaci. V nejbližší době majitele domu oslovíme, aby nepořádek uklidili. Otázkou je, zda je vůbec možné je k tomu touto cestou přimět,“ myslí si starosta.

Starosta: Nechápu, kde se tam odpad bere

Nepořádek podle liběšického starosty zasahuje i na okolní pozemky, které k domu nepatří. „Nechápu, kde se tam ten odpad bere. Je tam velké množství bílé elektroniky. Přitom my jako obec sběr takového odpadu pro naše občany samozřejmě zajišťujeme,“ připomíná Nepovím.

Obec se přesto podle starosty bude snažit na majitele domu vyvinout tlak, aby nepořádek, který může ohrožovat životní prostředí, z okolí odstranili.

V souvislosti s nepříliš vhodně umístěným torzem přívěsného vozíku, ležícím jen několik centimetrů za krajnicí silnice první třídy, oslovil Deník také dopravní policii s tím, zda z jejich pohledu může být pro ostatní řidiče nebo cyklisty potencionálně nebezpečný, například při snížené viditelnosti.

„Pokud předměty nezasahují přímo do silnice a nacházejí se za krajnicí, bezpečnost silničního provozu neohrožují,“ sdělila mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová.