Podle spolumajitele nemocnice Jakuba Zavorala vyvádělo vedení nemocnice bez jeho vědomí peníze od VZP na jiný účet, než jí patřil. „Přesměrovalo desetimilionové měsíční platby z účtu nemocnice na účet třetí osoby,“ tvrdí spolumajitel. Od listopadu 2017 do května 2018 mělo jít o víc než 73 milionů korun. Druhý spolumajitel Josef Krajník se k situaci včera nechtěl vyjadřovat.

Peníze mají na základě změny platebního příkazu jednatelem nemocnice Tomášem Krajníkem chodit na účet roudnické firmy Pohona. Její vedení se Deníku nepodařilo kontaktovat. Telefony uvedené na stránkách roudnického autocentra nejsou funkční.

Zavoral pojišťovnu upozornil, že sám úkon změny platebního příkazu je problematický. Tomáš Krajník podle něj už za nemocnici jednat nemá. „Společnost zastupuje bez jakékoli kontroly přesto, že mu svým usnesením z letošního března krajský soud zakázal výkon prokury,“ upozorňuje Zavoral. Ten trvá na tom, aby k zásadním rozhodnutím vedení nemocnice muselo získat jeho souhlas.

Podle Zavorala VZP v reakci na jeho informace vážně uvažuje o provizorním posílání peněz do soudní úschovy. Pojišťovna to však Deníku nepotvrdila. „Nemůžeme sdělovat podobné informace o našich smluvních partnerech,“ vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

Žádost o schůzku

Zavoral o situaci koncem května informoval také vedení města. Požádal je o možnost třístranného jednání, které by ji vyřešilo. Město výzvu přijalo. „Chápali jsme, že společník s polovičním vlastnictvím má právo vědět, kam směřují peníze od pojišťoven,“ uvádí roudnický starosta Vladimír Urban.

Josef Krajník ale podle mluvčího městského úřadu Jana Vancla na konci minulého týdne jakoukoli diskuzi i společné setkání se Zavoralem negoval a navrhl, aby město poskytlo službu takzvaného faktoringu, ze kterého by nemocnice svůj provoz dál hradila.

K tomu by však byl zapotřebí souhlas obou dvou spolumajitelů. Po konzultaci vedení města s právníkem by takový postup ani nebyl možný. „Jde o soukromý subjekt, do jehož života nemůžeme vstupovat. Nechceme stranit ani jednomu spolumajiteli. Dokud spolu nebudou ochotni jednat a najít společnou řeč, nemůžeme na situaci nic změnit,“ vysvětluje místostarosta František Padělek.

K ohrožení bezproblémového provozu nemocnice typu té roudnické v případě výpadku zálohové platby od VZP může podle ministerstva zdravotnictví dojít už během měsíce. Tvoří totiž přibližně 60 procent příjmů nemocnice od pojišťoven.

„Pokud se VZP z opatrnosti uchýlí k výplatě prostředků do soudní úschovy, budou podobný způsob řešení patrně volit i ostatní zdravotní pojišťovny,“ upozorňuje tiskový odbor ministerstva. Pak by mohlo dojít k prohloubení výpadku příjmů ze zdravotního pojištění až na 100 procent.